Nietoperze mogą pomóc w walce z komarami - przyznają naukowcy. Jak mówi Joanna Kohyt z Katedry Ekologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, badająca zwyczaje tych ssaków, nie należy jednak oczekiwać cudu, nawet jeśli zapewnimy im wygodne lokum w pobliżu domu.
Komary szczególnie dają się w tym sezonie we znaki. W wielu miejscowościach walczy się z nimi metodą oprysków, tymczasem w podczęstochowskiej gminie Lelów (Śląskie) samorząd oferuje mieszkańcom za symboliczną opłatą budkę dla nietoperza. Inicjatywa jest reklamowana jako "biologiczna broń" na komary.
Nietoperze to owadożerne i żarłoczne zwierzęta. Jak jednak podkreśliła Joanna Kohyt, nie przeprowadzono dotychczas żadnych kierunkowych badań na temat ich roli w tępieniu komarów.
Jej zdaniem, jeśli powiesimy na swoim domu budkę dla nietoperza, to przy odrobinie szczęścia ją zasiedli. "To skryte i mało widoczne zwierzęta, żyją jednak wszędzie, nawet w miastach" - zapewniła.
"Jeśli nietoperz u nas zamieszka, zapewne również będzie jadł komary, nie jest bowiem wybredny i żeruje przez większą część nocy. Czy jest to jednak tak niesamowicie skuteczna broń na komary? Nie jestem przekonana" - zastrzegła.
Zdaniem Kohyt, taka inicjatywa może mieć jednak pozytywny aspekt edukacyjny - pozwoli lepiej poznać nietoperze, których w tej chwili wiele osób się boi, a często również je krzywdzi.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.