O trudnościach napotykanych w działalności misyjnej Kościoła katolickiego w Japonii powiedział w wywiadzie dla agencji CNA arcybiskup Tokio, Tarcisio Isao Kikuchi, SVD. Liczący 61 hierarcha od 2017 roku jest arcybiskupem stolicy Japonii. Wcześniej, 29 kwietnia 2004 roku Jan Paweł II mianował go biskupem diecezji Niigata, wchodzącej w skład metropolii tokijskiej. Franciszek odwiedzi „Kraj kwitnącej wiśni” w dniach 23-26 listopada br.
Metropolita Tokio podkreślił też wielkie zaangażowania Kościoła w działalność charytatywną. Przypomniał pomoc, jaką niósł on zwłaszcza we wschodniej części kraju, dotkniętej katastrofą żywiołową spowodowaną falą tsunami oraz awarią reaktorów elektrowni atomowej Fukushima, do których doszło w marcu 2011 roku. Zaznaczył, że działania te trwają nadal i są świadectwem Ewangelii poprzez dzieła miłosierdzia. „Kościół daje pierwszeństwo dawaniu świadectwa Ewangelii w sposób widzialny poprzez te wytrwałe uczynki miłosierdzia. Z pewnością działania te nie mogą od razu doprowadzić do przyjęcia chrztu, ale jest nadzieja, że wielu ludzi, których poruszył duch Ewangelii, rzeczywiście zostanie doprowadzonych do Kościoła” – powiedział hierarcha.
Arcybiskup Tokio podkreślił także znaczenie świadectwa wiary katolików, którzy przybywają do Japonii z zagranicy, zwłaszcza zawierając małżeństwa z Japończykami i mieszkając na obszarach wiejskich. Umożliwiają oni głoszenie Ewangelii na obszarach, na których Kościół nigdy nie miał okazji tego czynić. Znaczna część z nich przybywa z Filipin – największego kraju katolickiego na kontynencie azjatyckim. Obecnie szacuje się, że w całej Japonii mieszka i pracuje niemal 250 tys. Filipińczyków. Pracują jako nauczyciele języka angielskiego, przedszkolach i w wielu innych zawodach. Stanowią znaczną część laikatu w tamtejszym Kościele. „Zatem ważnym zadaniem, któremu należy nadać priorytet, jest zachęcenie cudzoziemców, którzy osiedlili się w Japonii, do uświadomienia sobie swego powołania misyjnego jako katolików” – stwierdził abp Isao Kikuchi.
„Duszpasterstwo obcokrajowców w japońskim Kościele to nie tylko posługa ich ugoszczenia, ale przede wszystkim obowiązek uświadomienia im ich powołania misyjnego” – dodał metropolita Tokio.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.