Reklama

Stolica Apostolska walczy z efektem cieplarnianym

Watykan wprowadzi tzw. „poprawkę z Kigali”.

Reklama

Papież Franciszek zadeklarował, że Stolica Apostolska zamierza wprowadzić tzw. „poprawkę z Kigali”, uchwaloną w 2016 r. Oznacza to, że na terenie Watykanu nie będzie można używać substancji zawierających gazy o silnym efekcie cieplarnianym. „Tym gestem pragnę wesprzeć wszystkie państwa zaangażowane w opiekę nad naszym wspólnym domem” – napisał Ojciec Święty w przesłaniu skierowanym do uczestników spotkania stron Protokołu Montrealskiego.

Gazy, o których mowa w „poprawce z Kigali” ( ), nie uszkadzają bezpośrednio warstwy ozonowej, niemniej przedostając się do atmosfery, przyczyniają się do potęgowania efektu cieplarnianego. Mają one potencjał ocieplenia nieporównywalnie większy od dwutlenku węgla, który kiedyś był przedstawiany jako główny sprawca globalnych zmian.

Na spotkanie, które odbywa się w rzymskiej siedzibie FAO przyjechało ponad 40 ministrów środowiska i około 700 delegatów z państw sygnatariuszy Protokołu. Jednym z celów jest podjęcie działań w sprawie ograniczenia ilości odpadów żywnościowych oraz redukcji globalnego ocieplenia. Przesłanie Ojca Świętego odczytał kardynał sekretarz stanu Pietro Parolin.

Protokół Montrealski został podpisany w 1987 r. Jego celem było kontrolowanie i stopniowe wycofywanie substancji niszczących dziurę ozonową, takich jak freon. Zdaniem Franciszka, pokazał on, jak znaczące rezultaty można osiągnąć działając w jedności. „Ta konwencja była pierwszą, która uzyskała powszechne poparcie całej rodziny narodów. Dziś wiele badań naukowych potwierdza, że dzięki podjętym działaniom, stopniowo redukuje się przerzedzanie warstwy ozonowej” – napisał Papież.

Strony porozumienia zbierają się co roku, aby wysłuchać sprawozdań swoich naukowych i technicznych organów doradczych, debatować nad wszelkimi sprawami związanymi z wdrażaniem protokołu i przyjąć ewentualne poprawki. „Poprawka z Kigali” jest najnowsza. Została przegłosowana w 2016 r., a weszła w życie 1 stycznia br. Warunkiem było ratyfikowanie jej przez m.in. 20 państw, które podpisały Protokół Montrealski. Tak się stało, a wśród państw, które ratyfikowały poprawkę znalazła się również Polska. Dziś Protokół Montrealski jest porozumieniem globalnym, przystąpiło do niego 197 państw. Poprzednie spotkanie odbyło się w Ekwadorze.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama