Reklama

Papież wierzy w odnowę legionistów

Abp Velasio De Paolis jako papieski delegat dla Legionistów Chrystusa będzie nimi kierować w imieniu Ojca Świętego przez cały czas konieczny dla odnowy zgromadzenia. Tak ma być aż do przeprowadzenia nadzwyczajnej kapituły generalnej, której głównym celem będzie ukończenie rewizji jego konstytucji zakonnych.

Reklama

Tak ma być aż do przeprowadzenia nadzwyczajnej kapituły generalnej, której głównym celem będzie ukończenie rewizji jego konstytucji zakonnych. Mowa o tym w datowanym 16 czerwca liście, którym Benedykt XVI mianował przewodniczącego Prefektury Ekonomicznych Spraw Stolicy Apostolskiej swoim delegatem dla tego zgromadzenia. Nominację ogłoszono 9 lipca. Obecnie opublikowano pełny tekst papieskiego listu nominacyjnego i dekret kardynała sekretarza stanu z tego dnia, zawierający zatwierdzone przez Papieża uściślenia i dyspozycje co do sposobu pełnienia funkcji przez delegata.

Jak stwierdza się w dekrecie, zakres władzy, którą Ojciec Święty udzielił swojemu delegatowi i która sprawowana ma być w jego imieniu, jest bardzo szeroki. Obejmuje wszystkich przełożonych na szczeblu generalnym, prowincjalnym i lokalnym, poszczególne wspólnoty i każdego zakonnika. Dotyczy wszystkich problemów zgromadzenia. Abp De Paolis może ją pełnić zawsze, gdy uzna to za konieczne dla jego dobra, również uchylając konstytucje zakonne.

Przełożeni Legionistów Chrystusa – czytamy dalej w dekrecie – sprawują swą władzę na podstawie konstytucji zakonnych i równocześnie pod kierunkiem papieskiego delegata. Zachowują zatem swe urzędy, dopóki Stolica Apostolska nie uzna za konieczne zadysponować inaczej. Przy tym przełożeni winni działać w komunii z delegatem. Nie tylko mają go informować o życiu zgromadzenia, zwłaszcza w sprawach najważniejszych. Zastrzeżone jest mu zatwierdzanie decyzji zarządu generalnego. Dotyczy to decyzji o osobach, jak dopuszczenie do nowicjatu, ślubów zakonnych, święceń czy też nominacje i przeniesienia, oraz o sprawach apostolstwa, formacji i zarządzania dobrami czy ich zbywania. Gdy to konieczne, delegat może w pewnych przypadkach sam dokonać wyboru czy go wskazać.

Zgodnie z dekretem wszyscy Legioniści Chrystusa mają osobisty dostęp do delegata i on ze swej strony może ingerować wszędzie, gdzie uzna za stosowne, również w wewnętrzne zarządzanie zgromadzeniem na wszystkich szczeblach. Służyć mu będzie pomocą czterech osobistych doradców, którzy nie zostali jeszcze wyznaczeni. Gdy trzeba, może też korzystać z pomocy innych osób. Będzie mógł tworzyć komisje do badania poszczególnych problemów, z udziałem tak Legionistów, jak osób kompetentnych z zewnątrz.

Głównym zadaniem abp. De Paolisa, jak przypomina dekret Sekretariatu Stanu, jest rewizja konstytucji zakonnych. Mają w tym współpracować wszyscy członkowie zgromadzenia. Jak najprędzej należy ustanowić w tym celu komisję, której przewodniczyć będzie papieski delegat. Ma on też koordynować, zgodnie ze wskazaniami z Watykanu, wizytację apostolską związanego z Legionistami ruchu Regnum Christi. Od decyzji przełożonych zgromadzenia można się odwoływać do papieskiego delegata, zaś od jego decyzji – do samego Ojca Świętego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
6°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
wiecej »

Reklama