Białoruś: Podpiszemy mapy drogowe integracji z Rosją, jeśli uwzględnią nasze interesy

Mapy drogowe w ramach pogłębienia integracji z Rosją zostaną podpisane tylko wówczas, jeśli będą uwzględniać interesy Białorusi - powiedział w środę premier tego kraju Siarhiej Rumas, cytowany przez agencję BiełTA.

Rosja i Białoruś, na którą Moskwa wywiera w tej sprawie naciski, wypracowują obecnie plan pogłębionej integracji. Jego program, wstępnie zatwierdzony przez premierów obu krajów we wrześniu, mają 8 grudnia podpisać prezydenci Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka. W pakiecie dokumentów ma się znaleźć 31 map drogowych, opisujących plany integracji w poszczególnych dziedzinach.

Jak poinformował BiełTA, Rumas wskazał, że jednym z najtrudniejszych tematów jest polityka podatkowa, ponieważ na Białorusi i w Rosji działają różne systemy podatkowe.

"Nie chodzi o to, by przyjąć białoruski lub rosyjski kodeks podatkowy, ale żeby przyjąć najlepsze praktyki z obu krajów i ujednolicić podejście" - mówił premier Białorusi. Zwrócił uwagę, że w Rosji podatki są niższe, ale zmiany w tym kierunku, choć korzystne dla Białorusinów, wymagałyby znalezienia środków na zrekompensowanie spadku dochodów.

"(W kwestii map drogowych - PAP) nie ma nierozwiązywalnych problemów" - cytuje z kolei wypowiedź premiera portal Naviny.by. Według portalu uzgodniono już treść około połowy z tych dokumentów.

"Jeśli nie pojawi się nic nowego do końca listopada, to te mapy będą gotowe do podpisania w pakiecie. W części tych dokumentów pozostały nieuregulowane sprawy, w tym dotyczące ropy, gazu, energetyki. Ale nie ma tam nierozwiązywalnych problemów" - oświadczył. Dodał, że wraz z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem będą się starać usunąć rozbieżności i powinno to nastąpić przed 19 listopada.

Moskwa nalega na "pogłębianie integracji" i uzależnia dalsze gospodarcze wsparcie dla Białorusi od realizacji zapisów umowy o powstaniu państwa związkowego z 1999 r. 6 września br. program integracji Białorusi i Rosji parafowali wstępnie szefowie rządów. Po uzupełnieniu ogólnego programu o sektorowe "mapy drogowe" ma on być w grudniu zatwierdzony przez Łukaszenkę i Putina.

Plany integracyjne niepokoją wielu ekspertów w Mińsku. Obawy budzi także fakt, że parafowany przez rządy program integracji nie został opublikowany.

Białoruś i Rosja prowadzą jednocześnie rozmowy na temat rozliczeń w sferze energetycznej. Do tej pory nie ustalono m.in. ceny rosyjskiego gazu dla Białorusi, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r., a także nie uregulowano kwestii wielkości dostaw i ceny ropy naftowej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
1 2 3 4 5 6 7
8°C Niedziela
dzień
11°C Niedziela
wieczór
11°C Poniedziałek
noc
8°C Poniedziałek
rano
wiecej »