Szef dyplomacji Niemiec Guido Westerwelle ocenił, że Turcja jeszcze nie dojrzała do członkostwa w Unii Europejskiej. Mówi o tym w wywiadzie dla wtorkowego wydania niemieckiego dziennika "Bild".
"Gdyby ta kwestia (przystąpienia Turcji do UE) miała zostać rozstrzygnięta dzisiaj, Turcja nie byłaby w stanie przystąpić od UE, a Unia Europejska nie byłaby w stanie jej przyjąć" - oświadczył Westerwelle przed wizytą w Stambule.
"To, by Turcja orientowała się na Europę, leży natomiast w naszym interesie, nie tylko z powodów gospodarczych" - dodał niemiecki minister.
Według Westerwellego, "kraj ten może w bardzo konstruktywny sposób przyczynić się do rozwiązania licznych konfliktów, czy to w Afganistanie, Iranie, Jemenie, czy na Bliskim Wschodzie".
Jednakże "myli się ten, kto dawałby do zrozumienia, że przystąpienie jest bliskie" - uważa minister. Pozostawił przy tym otwartą kwestię ewentualnego referendum w sprawie przystąpienia Turcji do UE. "Nie należy spekulować na tematy, które będą aktualne dopiero za lata" - powiedział.
Kanclerz Angela Merkel i jej chadecka partia CDU są przeciwni pełnemu przystąpieniu Turcji do UE, ale uważa się, że liberałowie z FDP Westerwellego są bardziej otwarci na europejskie ambicje Ankary.
Turcja rozpoczęła negocjacje o przystąpieniu do UE w 2005 r., ale postępują one bardzo powoli, między innymi z powodu zastrzeżeń ze strony Francji i Niemiec co do perspektywy członkostwa muzułmańskiego państwa liczącego 73 mln mieszkańców.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.