Na Bliskim Wschodzie, a zwłaszcza w Ziemi Świętej, ze szczególną radością przyjęto wybór nowego przewodniczącego Światowej Federacji Luterańskiej.
Stanowisko to objął na najbliższych sześć lat bp Munib Younan, stojący na czele Ewangelickiego Kościoła Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej. Został on wybrany 24 lipca w Stuttgarcie na kończącym się tam dzisiaj zgromadzeniu ogólnym federacji przez ok. 400 delegatów ze 140 należących do niej Kościołów krajowych. Obejmuje ona ok. 70 mln wiernych, stanowiąc największą chrześcijańską grupę wyznaniową po katolikach i prawosławnych.
Munib Younan urodził się 18 września 1950 r. w Jerozolimie. Ewangelicki duchowny jest żonaty i ma troje dzieci. Studiował teologię luterańską w Helsinkach i Chicago. Był pastorem w Jerozolimie, Beit Jali i Ramallah. Jest autorem licznych publikacji, w tym przekładu podstawowej dla jego wyznania Konfesji Augsburskiej na język arabski. Znany jest jako promotor dialogu międzyreligijnego i obrońca praw Palestyńczyków. Przed 12 laty został biskupem Ewangelickiego Kościoła Luterańskiego w Jordanii i Ziemi Świętej. Liczy on ok. 2 tys. wiernych w sześciu arabskich parafiach: w Jerozolimie, na terytoriach palestyńskich i w Ammanie. Luteranie obecni są tam począwszy od XIX wieku. Poprzednikiem bp. Younana na stanowisku przewodniczącego Światowej Federacji Luterańskiej był bp Mark Hanson z USA, wybrany przed siedmiu laty na jej poprzednim zgromadzeniu ogólnym w Winnipegu w Kanadzie.
Łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal wraz z duchowieństwem tej rzymskokatolickiej diecezji obejmującej całą Ziemię Świętą wraz z Jordanią i Cyprem wyraził radość z zaufania, jakie ich rodakowi okazała Światowa Federacja Luterańska. Zapewnił o modlitwie, aby „Chrystus, Syn tej błogosławionej ziemi, wspierał go dla dobra jedności chrześcijan, dialogu między religiami i sprawy narodu palestyńskiego”. Również przewodniczący episkopatu Niemiec pogratulował bp. Younanowi wyboru. Abp Robert Zollitsch wyraził nadzieję na kontynuowanie dialogu katolicko-luterańskiego, przypominając znaczenie, jakie ma w tym wspólna deklaracja o usprawiedliwieniu.
"Sejm przypomina ich jako żywe postaci reprezentujące wolną Polskę".
Kraj pogrążony jest w kryzysie humanitarnym o oszałamiających rozmiarach.
Chiny pokazują w ten sposób, że Afryka jest dla nich ważnym partnerem.