Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości do Trybunału Konstytucyjnego jest prof. Jakub Stelina. W czwartek po południu zaplanowane jest posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości, która ma zaopiniować wniosek ws. jego wyboru w skład TK.
Początkowo posiedzenie komisji sprawiedliwości i praw człowieka miał się odbyć o godz. 15.30, ale przesunięto jej rozpoczęcie o godzinę. Według planów Sejm ma głosować w sprawie wyboru sędziów TK w czwartek późnym wieczorem.
Jakub Stelina urodził się w 1969 r., jest profesorem nauk prawnych, specjalistą prawa pracy. W 1993 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1999 r. do 2001 r. był prawnikiem w Biurze Prawnym Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". W latach 1993-2000 r. był asystentem, a w latach 2000-2007 adiunktem w Katedrze Prawa Pracy Uniwersytetu Gdańskiego.
W 1999 r. uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji UG nadano mu stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa pracy, na podstawie pracy doktorskiej pt. "Związkowa zdolność układowa", napisanej pod kierunkiem prof. Lecha Kaczyńskiego. W 2006 r. Stelin otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego.
Od 2005 do 2008 r. był prodziekanem ds. studiów stacjonarnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, zaś od 2008-2012 prodziekanem ds. studiów niestacjonarnych na tym wydziale.
W latach 2007-2018 był zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, zaś w latach 2008-2009 w Gdańskiej Wyższej Szkole Administracji. Od 2012 do 2018 r. pełnił funkcję Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
W latach 2013-2014 był członkiem Rady Naukowej przy GIODO, a od 2016 do 2018 r. członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, przewodniczącym zespołu ds. przygotowania kodeksu zbiorowego prawa pracy.
Nieprzerwanie od 2010 r. zasiada jako członek Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów w XI, XII i XIII kadencji.
W 2018 r. nadano mu tytuł naukowy profesora nauk prawnych oraz otrzymał tytuł Doctora Honoris Causa Uniwersytetu w Alba Iulia w Rumunii. Od 2018 r. pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego Uniwersytetu Gdańskiego.
Jak podano we wniosku o zgłoszenie jego kandydatury do TK, Stelina jest autorem, współautorem, a także redaktorem oraz współredaktorem ponad 100 publikacji naukowych, w tym kilkunastu książek, m.in. komentarza do Kodeksu Pracy oraz do ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. "Autor podręczników do prawa pracy i prawa urzędniczego, autor monografii na temat układów zbiorowych pracy oraz charakteru prawnego stosunków pracy z mianowania i stosunków pracy osób pełniących funkcje organów państwa" - napisano we wniosku.
3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów do TK składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji.
Klub PiS w końcu października zgłosił jako kandydatów do TK Stanisława Piotrowicza, Krystynę Pawłowicz i Elżbietę Chojną-Duch. Centrum Informacyjne Sejmu przekazało wówczas, że procedura dotycząca wyboru kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego będzie musiała zostać powtórzona w nowej kadencji Sejmu. Wynikało to m.in. z zasady dyskontynuacji prac parlamentarnych.
Dlatego PiS jeszcze raz zgłosiło swoich kandydatów. Jednak dokonując zgłoszeń pod koniec ubiegłego tygodnia PiS nie przedstawił kandydatury Chojny-Duch; zgłoszona została natomiast kandydatura Roberta Jastrzębskiego. W środę poinformowano, że kilkudziesięciu posłów wycofało swoje poparcie dla kandydatury Jastrzębskiego, a procedura zgłoszenia kandydata zostanie ponowiona.
Cztery dni po katastrofie spod gruzów wciąż wydobywane są żywe osoby.
Wczorajsza noc była pierwszą od dłuższego czasu, gdy nie było masowych nalotów.
Wiec rozpocznie się w Paryżu niedaleko siedziby niższej izby parlamentu - Zgromadzenia Narodowego.
Łączna liczba zabitych we wznowionej 18 marca izraelskiej ofensywie wynosi 1042.
Ich autor jest oskarżony o seksualne i psychiczne wykorzystywanie kobiet.
Brakuje lekarstw i miejsc, w których mogliby schronić się ludzie...