Reklama

W katedrze wrocławskiej trwa montaż ołtarza bp. Andreasa Jerina

Dawny ołtarz główny katedry wrocławskiej powraca na swoje miejsce. Zostanie poświęcony przez abp. Józefa Kupnego w noc Bożego Narodzenia, podczas Mszy św. Pasterskiej.

Reklama

Ołtarz fundacji bp. Andreasa Jerina znajdował się w archikatedrze – jako jej ołtarz główny – od 1591 r. do 1945 r. (z małą przerwą związaną z najazdem szwedzko-saksońskim na Wrocław). Wybitne dzieło złotnika Paula Nitscha i malarza Bartholomaeusa Fichtenbergera przez lata było chlubą miasta.

– Dla nas, ludzi wierzących, ten ołtarz ma szczególną wartość, nie tylko artystyczną. Przed nim przez prawie 350 lat modliły się kolejne pokolenia – mówił abp Józef Kupny w tym roku podczas uroczystego otwarcia wystawy​ „Dwa ołtarze” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, podczas której po raz pierwszy zaprezentowano w pełni zrekonstruowany ołtarz.

Zniknął z katedralnego prezbiterium w 1945 r., gdy w pośpiechu, pośród wojennej zawieruchy, usiłowano zabezpieczyć poszczególne jego elementy – wyroby złotnicze, skrzydła ołtarzowe. Pozostawiona na miejscu szafa ołtarzowa spłonęła podczas bombardowania.

Wspomniane skrzydła ołtarzowe, ze scenami z życia św. Jana Chrzciciela, od połowy lat 60. znajdowały się w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu. W 2016 r. Jacek Witecki z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, prowadząc w związku z planowaną wystawą prace inwentaryzacyjne w skarbcu katedry wrocławskiej, zaczął identyfikować tam kolejne elementy srebrnego wyposażenia dawnego ołtarza. Okazało się, że – ulokowane w skarbcu, podczas bombardowania katedry przysypanego gruzem – przetrwały. Zachowały się do naszych czasów aż w ok. 80 proc. Pojawiła się w związku z tym myśl o możliwej rekonstrukcji XVI-wiecznego dzieła.

W katedrze wrocławskiej trwa montaż ołtarza bp. Andreasa Jerina   Agata Combik /Foto Gość Ołtarz fundacji bp. Andreasa Jerina z wrocławskiej katedry po rekonstrukcji w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Wyobrażenie o tym, jak ono wyglądało, można było uzyskać już w 2017 r., gdy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu otwarto wystawę „Skarbiec. Złotnictwo archikatedry wrocławskiej”, gdy zgromadzono w jednym miejscu zachowane elementy ołtarza – przy czym odpowiednia aranżacja pozwoliła na wizualizację jego wyglądu.

Następnie przyszedł czas na rekonstrukcję całości ołtarza bp. Jerina – łącznie z odtworzeniem dębowej szafy ołtarzowej, mechanizmu zamykanych skrzydeł. Efekt kilkumiesięcznych prac zespołu specjalistów konserwatorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu został zaprezentowany na wystawie „Dwa ołtarze” wiosną br.

Przedtem zostało zrekonstruowane również znajdujące się w prezbiterium epitafium bp. Andreasa Jerina, fundatora dzieła.

Ołtarz, który po 1945 r. służył jako ołtarz główny katedry, znalazł swoje miejsce w kolegiacie Świętego Krzyża.

– Pierwsza prezentacja ołtarza odbyła się w muzeum, ale dopiero w katedrze będzie on na swoim miejscu, w pełni „wybrzmi” – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, wspominając o kolejnych etapach prowadzących do pełnej rekonstrukcji ołtarza. Podkreśla wagę współpracy i zaufania, dzięki którym mogło dojść do realizacji przedsięwzięcia.

Zobacz także:

Ołtarz bp. Jerina gotowy

Foto Gość DODANE 29.04.2019 AKTUALIZACJA 30.04.2019

Ołtarz bp. Jerina gotowy

​Zrekonstruowany ołtarz - od 1591 r. do 1945 r. (z małą przerwą w środku) - znajdujący się w katedrze wrocławskiej, a także inne eksponaty, majstersztyki sztuki złotniczej można już oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu na wystawie "Dwa ołtarze. Srebrne arcydzieła z wrocławskiej katedry". Więcej TUTAJ.

więcej »

Ołtarz bp. Jerina wkrótce w pełnej krasie

Foto Gość DODANE 11.04.2019 AKTUALIZACJA 12.04.2019

Ołtarz bp. Jerina wkrótce w pełnej krasie

W Muzeum Narodowym we Wrocławiu kończą się prace przy rekonstrukcji dawnego ołtarza głównego w katedrze wrocławskiej. Zostanie zaprezentowany podczas wystawy​ "Dwa ołtarze" pod koniec kwietnia. W przyszłości ma trafić na swe dawne miejsce w archikatedrze. Obecnie trwają prace m.in. przy szafie ołtarzowej. Na zdjęciach kurator Jacek Witecki i Diana Jędrysek-Skotnicka, mgr sztuki, konserwator i restaurator tkaniny zabytkowej.

więcej »

Epitafium bp. Jerina

Foto Gość DODANE 22.08.2017

Epitafium bp. Jerina

​W katedrze wrocławskiej zakończył się kolejny etap prac konserwatorskich przy epitafium bp. Andreasa Jerina znajdującym się w prezbiterium. Rozpoczyna się rekonstrukcja zwieńczenia pomnika nagrobnego. Na razie w miejscu zwieńczenia znalazł się jego model wykonany w technice druku 3D.

więcej »

Ku rekonstrukcji ołtarza biskupa A. Jerina

Foto Gość DODANE 11.01.2018

Ku rekonstrukcji ołtarza biskupa A. Jerina

​Abp Józef Kupny i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz - wraz z ks. Pawłem Cembrowiczem, proboszczem katedralnej parafii, oraz dr. hab. Piotrem Oszczanowskim, dyrektorem Muzeum Narodowego we Wrocławiu -  podpisali  list intencyjny w sprawie rekonstrukcji srebrnego ołtarza głównego katedry wrocławskiej z 1591 r. Ufundował go bp A. Jerin, którego pomnik nagrobny w prezbiterium katedry został niedawno odnowiony.

więcej »

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Niedziela
rano
6°C Niedziela
dzień
7°C Niedziela
wieczór
6°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama