Nowy prezydent zaprzysiężony

Państwo polskie jest naszym wspólnym dobrem. Powinno stwarzać wszystkim obywatelom do materialnego i duchowego rozwoju. Jest jeszcze w tej sprawie wiele do zrobienia - mówił w orędziu prezydent. Zakończyła się uroczystość zaprzysiężenia w Parlamencie RP.

9:53 Para prezydencka znajduje się już w Sejmie. Za kilka minut rozpoczną się uroczystości.

10:01: Prezydent-elekt pojawił się na sali. Powitały go oklaski. Marszałek Sejmu otwiera obrady Zgromadzenia Narodowego. Grany jest hymn państwowy.

Marszałek Sejmu powitał obecnych: przedstawicieli rządu, byłych prezydentów: Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego, korpus dyplomatyczny, przedstawicieli Kościołów i zaproszonych gości. Na wezwanie marszałka Sejmu  zebrani uczcili minutą ciszy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Następnie Bronisław Komorowski złożył przysięgę:

"Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Tak mi dopomóż Bóg.

Z tą chwilą stał się Pan przedstawicielem Najjaśniejszej Rzeczpospolitej i jej obywateli - stwierdził marszałek Sejmu.

W pierwszych słowach swojego orędzia prezydent podziękował za 19 lat pracy w polskim parlamencie.

Zaprzysiężenie prezydenta to święto polskiej państwowości i polskiej demokracji - mówił. Uczynię wszystko, by nie zawieść oczekiwań i nadziei tych, którzy na mnie głosowali. - zapewniał. Zapowiedział też, że będzie się starał tak sprawować urząd prezydencki by zyskać zrozumienie i uznanie tych, którzy głosowali na mojego kontrkandydata.

Nowy prezydent zwrócił się także do "zniechęconych i obojętnych" - tych, którzy w wyborach nie brali udziału. Chcę pobudzić ich do aktywności - mówił.

Katastrofa smoleńska była naszą wspólną tragedią, to nasza wspólna żałoba - podkreślił prezydent. Tragedia ta jednak pokazała, że sprostaliśmy tej sytuacji. Potrafiliśmy zapewnić ciągłość władzy państwowej i oddać hołd ofiarom katastrofy. Pamięć o ofiarach jest naszym - i moim - obowiązkiem.

Żyjemy w kraju niepodległym, bezpiecznym i szanowanym na świecie - mówił Bronisław Komorowski. Pamiętajmy, że od ponad 200 lat naszemu narodowi nie było dane doświadczyć takiego czasu wolności.

Czekają nas zadania rozwoju kraju - mówił dalej. Nie trzeba mnożyć lęków, ale trzeba spojrzeć w przyszłość. Do sprostania wyzwaniom XXI w. niezbędna jest nam zgoda. Deklaruję, że woli i determinacji w tej sprawie mi nie zabraknie.

Państwo polskie jest naszym wspólnym dobrem. Powinno stwarzać wszystkim obywatelom do materialnego i duchowego rozwoju. Jest jeszcze w tej sprawie wiele do zrobienia - zauważył prezydent. Jako jeden z ważnych obszarów wymienił powszechny dostęp do nieodpłatnej pomocy prawnej.

Polska potrzebuje współdziałania między instytucjami, ale także partiami politycznymi. - mówił dalej w orędziu. Jako prezydent deklaruję wolę takiej współpracy. Jedną platformę wymiany myśli już stworzyłem - przypomniał - to Rada Bezpieczeństwa Narodowego. Będę budował także inne takie platformy. W poczuciu wspólnoty nie powinny nas łączyć tylko wielkie i dramatyczne chwile.

Zgoda nie wyklucza różnicy poglądów i sporów. Zgoda to nie jednomyślność. Spory są nieuchronne, ale od nas zależy, czy budujemy przepaść, czy zachowujemy wzajemny szacunek - tak jak oczekiwał tego od nas przemawiający przed laty w tym parlamencie Jan Paweł II.

20 lat temu w Polsce odrodziły się dwie wartości: demokratyczne państwo i aktywne społeczeństwo - zwrócił uwagę nowy prezydent. Nadal trwa budowa społeczeństwa obywatelskiego. Umocnienie obywatelskiego modelu naszej demokracji wymaga debaty.

Siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej będzie miejscem otwartym, w którym mogą się zbiegać drogi wszystkich Polaków - zapowiedział Bronisław Komorowski. Od wzajemnego zaufania i woli współpracy w wielkiej mierze zależy rozwój i modernizacja kraju.

Sześć lat temu Polska dołączyła do UE. Dzięki temu możemy teraz nie tylko zabiegać o nasze polskie interesy, ale i inspirować wspólne działania. Dołączamy do grona europejskich liderów. Z pierwszą wizytą zagraniczną udam się do Brukseli, Berlina i Paryża - zapowiedział.

Wśród filarów polskiej polityki zagranicznej prezydent wymienił więź ze Stanami Zjednoczonymi. Polska będzie respektować swoje sojusznicze zobowiązania w NATO - dodał. Zapowiedział kontynuację polityki poprzedników w odniesieniu do strefy środkowoeuropejskiej. Dodał, że będzie wspierał pojednanie między Polską a Rosją. "Nie będzie stabilnego rozwoju naszego regionu bez współpracy z Rosją." - stwierdził.

Jako szef Polskich Sił Zbrojnych będę dbał o to, by polski żołnierz zawsze jasno wiedział jaki jest cel i czasowy horyzont myśli. - powiedział.

Wśród ważnych zadań dla Polski na najbliższy czas wymienił m.in.: umocnienie podstaw trwałego rozwoju społecznego i gospodarczego, utrzymanie w ryzach finansów publicznych, obszary edukacji i nauki. Zwrócił uwagę na konieczność likwidowania barier utrudniających start życiowy młodym ludziom,czy poprawę opieki zdrowotnej.

Orędzie trwało nieco ponad 30 minut.

Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego się zakończyło. Poinformowano zgromadzonych, że w Archikatedrze św. Jana o godz. 12:00 odbędzie się Msza św. w intencji ojczyzny i prezydenta Bronisława Komorowskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
24°C Czwartek
wieczór
21°C Piątek
noc
19°C Piątek
rano
29°C Piątek
dzień
wiecej »