Arabia Saudyjska wprowadziła w piątek ograniczenia w używaniu smartfonów BlackBerry. Jednocześnie władze tego kraju negocjują z kanadyjskim producentem telefonów, firmą Research in Motion (RIM), by znaleźć zadowalające rozwiązanie sporu wokół BlackBerry.
Według saudyjskich władz telefony multimedialne BlackBerry są niezgodne z prawem i nie spełniają wymogów bezpieczeństwa. Zaszyfrowane dane wysyłane są z nich na zagraniczne serwery, co uniemożliwia monitorowanie, a to z kolei stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa ze strony terrorystów.
W związku z tym we wtorek Arabia Saudyjska ogłosiła, że od piątku niemożliwe będzie korzystanie z umożliwiającej czatowanie aplikacji BlackBerry Messenger (BBM). Decyzja weszła w życie o północy w czwartek.
Agencje światowe podają sprzeczne informacje o zakresie ograniczeń. Według agencji AFP wielu użytkowników powiadomiło, że od piątkowego popołudnia nie może korzystać z BBM. Portal BBC News informuje, że państwowy operator Saudi Telecom zablokował kilka funkcji: wysyłanie sms-ów, e-maili, korzystanie z internetu oraz czatu.
Z kolei hiszpańska agencja EFE podała, że tylko jeden z trzech działających na terenie kraju operatorów sieci komórkowej zawiesił możliwość korzystania z BBM. Chodzi o firmę Zein, z której usług korzysta niespełna 20 tys. użytkowników. Portal arabskiej telewizji Al-Dżazira ma doniesienia z Arabii Saudyjskiej zarówno o odcięciu od wszystkich usług BlackBerry, jak i o tym, że tylko jedna z nich - BBM - przestała działać.
Ani rząd saudyjski, ani Reseach in Motion nie potwierdziły informacji o zablokowaniu usług - dodaje Al-Dżazira.
Jednocześnie RIM i Saudi Telecom toczą rozmowy i w czwartek osiągnęły postęp w negocjacjach - podała agencja Reutera, powołując się na zbliżone do nich źródło.
Zastrzeżenia wobec BlackBerry wyraziło dotąd kilka rządów. Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) ogłosiły w niedzielę, że od 11 października do odwołania niemożliwe będzie nie tylko korzystanie z BBM, ale także wysyłanie e-maili oraz korzystanie z internetu za pośrednictwem tych telefonów. Wprowadzenie podobnych ograniczeń rozważają także Indie, Liban i Algieria.
Arabia Saudyjska jest największym na Bliskim Wschodzie rynkiem RIM - firma ma tam 700 tys. użytkowników; w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - 500 tys. Na całym świecie RIM ma ponad 41 mln abonentów - podaje Al-Dżazira.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.