Do pierwszych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Singapurze (14-26 sierpnia) zakwalifikowało się 43 polskich sportowców, którzy startować będą w 17 dyscyplinach. W niedzielę złożą ślubowanie, a następnego dnia odlecą do Azji.
Do pierwszych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Singapurze (14-26 sierpnia) zakwalifikowało się 43 polskich sportowców, którzy startować będą w 17 dyscyplinach. W niedzielę złożą ślubowanie, a następnego dnia odlecą do Azji.
W imprezie, wzorowanej na "dorosłych igrzyskach", rywalizować będzie ok. 3600 młodych (w wieku 14-18 lat) zawodników w 26 dyscyplinach. W każdej z nich wcześniej zorganizowano zawody kwalifikacyjne - prawo występu w Singapurze wywalczyli jedynie ci, którym udało się przebrnąć przez surowe sito eliminacji.
Azjatyckie państwo-miasto będzie gościć 5000 sportowców i osób z nimi współpracujących, reprezentujących 205 narodowych komitetów olimpijskich, 1200 przedstawicieli mediów, 20 000 lokalnych i międzynarodowych woluntariuszy. Gospodarze spodziewają się pół miliona kibiców.
Uroczystość otwarcia celebrowana będzie według tradycyjnego ceremoniału olimpijskiego. Jak już wcześniej podkreślał przewodniczący MKOl Jacques Rogge, podstawowym celem młodzieżowych igrzysk jest nie tylko rywalizacja sportowa, ale zainspirowanie młodych ludzi z całego świata do poznania i wyrażania wartości olimpijskich jakimi są doskonałość, przyjaźń i wzajemne poszanowanie.
Młodzieżowa Wioska Olimpijska została zlokalizowana na terenie Uniwersytetu Technologicznego Nanyang. Zawodnicy w cichej, przyjaznej i bezpiecznej atmosferze będą mogli zarówno odpocząć, jak i przygotowywać się do startu. W wiosce realizowany będzie również bogaty program edukacyjno-kulturalny.
Zgodnie z wymogami MKOl wszystkie ekipy mają przebywać w Singapurze przez cały czas trwania imprezy, aby móc startować w zawodach i brać udział w imprezach towarzyszących.
Pożegnanie polskiej reprezentacji, połączone z wręczeniem nominacji i złożeniem olimpijskiego przyrzeczenia odbędzie się w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie 8 sierpnia o godz. 16. <TAB> Skład reprezentacji Polski:
boks Dawid Michelus (54 kg)
gimnastyka sportowa Łukasz Borkowski
jeździectwo Wojciech Dahlke (skoki)
judo Maja Rasińska (52 kg)
kajakarstwo Joanna Bruska Igor Dolata Patryk Sokół
kolarstwo Monika Żur Michał Czerkies Marek Kulas Bartłomiej Wawak
lekkoatletyka Katarzyna Dulak (2000 m z przeszkodami) Karolina Kołeczek (100 m ppł) Sandra Malinowska (młot) Aneta Rysz (wzwyż) Anna Wloka (kula) Krzysztof Brzozowski (kula) Sebastian Dobkowski (młot) Filip Drozdowski (110 m ppł) Adrian Józefowicz (trójskok) Tomasz Kluczyński (200 m) Wojciech Praczyk (dysk) Sebastian Wiszniewski (400 m)
łucznictwo Maciej Jaworski Aleksandra Wojnicka
pięciobój nowoczesny Anna Maliszewska Karol Dziudziek
pływanie Klaudia Naziębło Natalia Pawlaczek Marcin Cieślak Mateusz Wysoczyński
podnoszenie ciężarów Milena Kruczyńska Patryk Słowikowski
szermierka Martyna Swatowska (szpada) Angelika Wątor (szabla) Tomasz Kruk (szpada)
taekwondo olimpijskie Marcin Anikiej
tenis stołowy Konrad Kulpa
wioślarstwo Konrad Rewers
zapasy Suzan Saeed Ali
żeglarstwo Hanna Idziak - windsurfer (klasa techno 293) Robert Pellowski - windsuerfer (klasa techno 293) Sara Piasecka - jacht jednoosobowy (PAP) </TAB>
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.