Jak przygotować się do wyprawy w góry, jak bezpiecznie chodzić po Tatrach oraz o sposobach działania ratowników podczas górskich akcji można dowiedzieć się w sobotę w Zakopanem podczas dnia otwartego Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR).
W sobotę będzie można m.in. zwiedzić siedzibę TOPR oraz bazę śmigłowca Sokół przy zakopiańskim szpitalu.
"Największym zainteresowaniem wśród odwiedzających jak co roku cieszy się śmigłowiec, do którego tylko dzisiaj każdy może wejść i poczuć się jak pilot" - powiedział PAP ratownik TOPR, Łukasz Wiercioch.
W centrali TOPR przy ul. Piłsudskiego, ratownicy przygotowali ekspozycję poświęconą działalności ratowników górskich. "Zwiedzający mogą zobaczyć, jak wygląda ratownictwo wysokogórskie, lawinowe, zimowe czy jaskiniowe" - dodał Wiercioch. Będzie też można zobaczyć magazyny wyprawowe. Chętni będą mogli założyć uprząż ratowniczą i pod okiem ratownika wspiąć się na ściankę wspinaczkową.
Henryk Przondziono/Agencja GN Największym zainteresowaniem wśród odwiedzających cieszy się śmigłowiec Ratownicy opowiedzą zwiedzającym o ponad 100-letniej historii górskiego pogotowia. Poinstruują też turystów, jak odpowiednio przygotować się do górskiej wyprawy oraz jak bezpiecznie wędrować po Tatrach. Jeżeli pogoda pozwoli, ratownicy zaprezentują desant ze śmigłowca Sokół.
Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe powstało w 1909 roku. Pomysłodawcami utworzenia TOPR byli taternik i żeglarz gen. Mariusz Zaruski oraz kompozytor Mieczysław Karłowicz. 29 października 1909 r. statut pogotowia został zatwierdzony przez galicyjskie Namiestnictwo we Lwowie i dzień ten został przyjęty jako oficjalna data powstania TOPR.
Dzisiejszy TOPR to nowoczesna, profesjonalna organizacja ratownicza, w której działa ponad 140 zawodowych ratowników górskich, wspieranych przez dobrze wyszkolonych ochotników. (PAP)
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.