Prawosławni pielgrzymi z różnych miejsc województwa podlaskiego zdążają w poniedziałek do Supraśla koło Białegostoku, gdzie wieczorem w tamtejszym męskim klasztorze rozpoczną się uroczystości z okazji święta Supraskiej Ikony Matki Bożej.
To jedno z najważniejszych świąt w tym klasztorze. Uroczystościom na przewodniczyć zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa, w asyście innych prawosławnych hierarchów.
W najliczniejszej pieszej pielgrzymce, która po południu wyruszyła z Białegostoku, idzie ok. 700 osób - poinformowali przedstawiciele Bractwa Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej, organizatorzy pielgrzymki.
Uczestnicy to głównie młodzież, ale są też matki z małymi dziećmi. Pielgrzymują w różnych intencjach: dziękując lub prosząc o zdrowie, pomoc w nauce lub w sprawach osobistych. Do pokonania na piechotę mają 12 km.
Do Supraśla pielgrzymują też od kilku dni wierni z bardziej odległych miejsc regionu, np. z Hajnówki czy Gródka. Główne uroczystości w supraskim klasztorze odbędą się we wtorek przed południem. Poprzedzi je całonocne czuwanie z modlitwami za zmarłych, które odbędą się na katakumbach.
Ikona Matki Boskiej Supraskiej znajduje się w klasztorze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu, zwanym Supraską Ławrą, który ma ponad pięćset lat. Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej jest jednym z najważniejszych dla polskich wyznawców prawosławia. W supraskim klasztorze, należącym do głównych ośrodków prawosławnego życia monastycznego w Polsce, podobną rangę mają jeszcze Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny i święto Ewangelisty Jana Teologa.
Pierwsza czczona tam ikona pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami, czcili ją zarówno prawosławni, jak i katolicy.
W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła. Ikona znajdująca się obecnie w Supraślu jest kopią wykonaną przed stu laty z okazji jubileuszu 400-lecia Ławry Supraskiej.
Podlasie uchodzi za centrum prawosławia w Polsce. Według szacunków hierarchów polskiej Cerkwi (dokładnych danych bowiem nie ma) mieszka tam około połowy z 550-600 tysięcy wszystkich wiernych w naszym kraju.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.