W mijającym 2019 roku wspólnota Kościoła katolickiego została ubogacona o 5 nowych świętych oraz wielu beatyfikowanych w czasie 15 ceremonii. Ponadto jeden święty ogłoszony w wyniku tak zwanej kanonizacji równoważnej.
Wśród nowych świętych i błogosławionych są zarówno osoby duchowne, jak i świeckie. W ich gronie znajdują się wyznawcy oraz męczennicy.
W marcu tego roku w Hiszpanii do chwały ołtarzy został wyniesiony lekarz, mąż i ojciec rodziny, który został zamordowany mając 39 lat. Mariano Mullerat i Soldevila był lekarzem dusz i ciał, który swoim przykładem życia ukazał prymat miłości i przebaczenia.
Do grona nowych błogosławionych została zaliczona w tym roku Maria Guadalupe Ortiz de Landázuri, osoba świecka, członkini Opus Dei, która dzięki swojemu świadectwu – jak powiedział Papież – pozostaje przykładem dla kobiet zaangażowanych w życie społeczne oraz badania naukowe. Oprócz niej wśród nowych błogosławionych jest także Meksykanka, matka 9 dzieci, która dzięki swej modlitwie i cierpieniu została nazwana „matką kapłanów” oraz 28 letnia Włoszka, Benedetta Bianchi Porro, studentka medycyny, która ze swojego cierpienia uczyniła przepiękne świadectwo wiary i miłości.
Męczennicy stanowią szczególną grupę spośród tych, którzy zostali wyniesieni na ołtarze. Podczas wizyty w Rumunii Papież beatyfikował 7 biskupów Kościoła grecko-katolickiego, zamęczonych w okresie reżimu komunistycznego. „Swojemu narodowi – podkreślił Franciszek – pozostawili wspaniałą spuściznę, którą można streścić w dwóch słowach: wolność i miłosierdzie”. Natomiast w Niemczech, w Limburgu, we wrześniu tego roku odbyła się beatyfikacja pallotyna, ks. Richarda Henkesa, zamęczonego przez nazistów w obozie w Dachau.
Jedyna tegoroczna uroczystość kanonizacyjna, w czasie której świętymi zostało ogłoszonych pięć osób, odbyła się na placu św. Piotra w Watykanie. Papież kanonizował wtedy m.in. angielskiego konwertytę Johna Henry’ego Newmana oraz szwajcarską krawcową Marguerite Bays, „która ukazała nam – jak powiedział Franciszek – jak wielką moc ma prosta modlitwa, cierpliwość i ciche ofiarowanie się innym”.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.