W niedzielę, 15 sierpnia w Katedrze Polowej WP odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy pod Smoleńskiem - poinformował PAP proboszcz katedry ks. płk Robert Mokrzycki.
Tablicę odsłoni prezydent Bronisław Komorowski w towarzystwie rodzin ofiar katastrofy - matki biskupa polowego gen. dyw. bpa Tadeusza Płoskiego i matki ks. płk. Jana Osińskiego oraz wdów po generałach - Franciszku Gągorze i Kazimierzu Gilarskim.
"Wielka strata, jaką ponieśliśmy w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia, w której zginęła polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele, udająca się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, nie może ulec zapomnieniu" - powiedział PAP ks. Mokrzycki. "Upamiętnienie tej tragedii jest czymś naturalnym, jakimś odruchem serca" - zaznaczył.
Dodał, że ta tragedia "w dramatyczny sposób wpisała się w najnowszą historię Polski". "Jest jakąś tragiczną klamrą, która spięła te wydarzenia z 1940 roku, ale nie co do okoliczności śmierci, bo one są badane, tylko co do miejsca" - powiedział. Stąd też - jak zaznaczył ks. Mokrzycki - tablica upamiętniająca to wydarzenie znalazła swoje miejsce w Katedrze Polowej WP przy Kaplicy Katyńskiej.
Tablica upamiętniająca wszystkie ofiary katastrofy z 10 kwietnia zostanie odsłonięta i poświęcona w niedzielę, 15 sierpnia w Katedrze Polowej WP w Warszawie w rocznicę "Cudu nad Wisłą" i Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wcześniej, o godz. 8.30, będzie sprawowana msza św. w intencji ojczyzny i Wojska Polskiego. Podczas tych uroczystości prezydent Komorowski przejmie zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi.
W uroczystościach wezmą też udział rodziny i przyjaciele ofiar katastrofy smoleńskiej.
Tablicę ufundowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa; umieszczono ją w kruchcie Kaplicy Katyńskiej. Znajdują się na niej nazwiska 96 osób, które zginęły 10 kwietnia pod Smoleńskiem, data urodzenia oraz stanowiska, jakie zajmowali. Po środku tablicy - za szybą w urnie - umieszczono ziemię z miejsca katastrofy, którą przywiózł do Polski proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Smoleńsku, o. Ptolemeusz Kuczmik. Po lewej stronie urny znajduje się napis: "Pamięci 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem 10.04.2010", po prawej: "Polskiej delegacji udającej się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej".
Tablice zaprojektował rzeźbiarz Marek Moderau; jego dziełem są m.in. przeszklone drzwi do Kaplicy Katyńskiej z wizerunkiem orła z oficerskiego guzika.
Kaplica Katyńska w Katedrze Polowej WP powstała w 2002 z inspiracji ówczesnego biskupa polowego WP gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia, jako upamiętnienie męczeństwa 21 857 obywateli RP - jeńców wojennych i więźniów, zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD na mocy decyzji najwyższych władz państwowych Związku Sowieckiego. Kaplicę poświęcił - w obecności rodzin ofiar Zbrodni Katyńskiej - prymas Polski kard. Józef Glemp.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.