"Biegun zdobyty" - taka wiadomość dotarła do Polski około 22:00 w niedzielę, 5 stycznia 2020 roku od Jacka Libuchy, który na początku listopada wyruszył w samotną wyprawę przez Antarktydę. Do celu dotarł po 54 dniach wędrówki, w czasie której ciągnął na sankach ważący ponad 110 kg ekwipunek.
Cel udało się osiągnąć pomimo piętrzących się trudności. Początkowo wyzwaniem była pogoda - intensywne opady śniegu praktycznie uniemożliwiały nawigowanie, a w świeżym puchu ciężkie sanie zachowywały się jak kotwica. Z tego powodu z zaplanowanych 15-30 km dziennie w pierwszych tygodniach Jacek był w stanie pokonywać zaledwie 8-10 km. Utracony czas musiał potem nadrabiać dodatkowym wysiłkiem, bo zapasy żywności i paliwa były ściśle wyliczone, a bufor bezpieczeństwa został skonsumowany w pierwszych dniach.
Jacek wyruszył z zatoki Hercules Inlet, skąd do bieguna jest około 1150 km. Na Antarktydzie samotnie świętował Boże Narodzenie, Nowy Rok i swoje urodziny. 30 grudnia meldował, że udało mu się pokonać najtrudniejszy teren: "Przejście piekła sastrugów (lodowych zasp) to był nieludzki wysiłek () Przez dziesiątki kilometrów sastrugi - niektóre wielkości samochodu - jeden przy drugim. () Ostatnie dni jestem już powyżej 2600 m n.p.m., jest bardzo zimno".
Jacek jest trzecim w historii Polakiem, który samotnie i bez wsparcia dotarł do Bieguna Południowego. Wcześniej dokonali tego Małgorzata Wojtaczka w 2017 roku oraz Marek Kamiński w 1995 roku. Jacek Libucha do podróży przez Antarktydę przygotowywał się m.in. podczas wypraw na Spitsbergen. Podróżnikiem jest z zamiłowania, natomiast zawodowo jest menadżerem, z wieloletnim doświadczeniem projektowym w przemyśle i sektorze energetycznym.
Źródło informacji: libuchasouthpole.pl
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.