Wniebowzięcie przypomina nam, że Maryja, podobnie jak jej Syn Chrystus, już zwyciężyła śmierć i triumfuje w niebieskiej chwale w pełni swego istnienia „duszą i ciałem”
Mówił o tym Benedykt XVI w swej homilii podczas porannej Eucharystii, którą jak co roku odprawił w kościele parafialnym w Castelgandolfo. W swej refleksji nad życiem Matki Zbawiciela nawiązał do tematu nieba, które najczęściej kojarzone jest z miejscem. Papieska katecheza pogłębiła jednak spojrzenie na tę prawdę wiary.
„Dziś wszyscy mamy świadomość, że terminu «niebo» nie odnosimy do jakiegoś konkretnego miejsca we wszechświecie, lub jakieś gwiazdy czy czegoś w tym rodzaju – mówił Benedykt XVI. – Terminem tym wskazujemy raczej na coś jeszcze większego i trudniejszego do zdefiniowania naszymi ludzkimi ograniczonymi pojęciami. Mówiąc o «niebie» stwierdzamy, że Bóg stał się nam bliski, że nie opuszcza nas także w śmierci i po niej, ale ma dla nas miejsce i ofiaruje nam wieczność, i że tym miejscem jest On sam. Bóg nigdy nie przemija, a wszyscy istniejemy na mocy Jego odwiecznej miłości. Istniejemy, ponieważ On nas kocha i swoją myślą powołał nas do życia. Istniejemy w zamyśle i miłości Boga. Żyjemy w pełni rzeczywistości, a nie jedynie we własnym «cieniu». Nasza pogoda ducha, nadzieja i pokój mają fundament w tym, że w Bogu, w Jego zamyśle i miłości, przetrwa nie jedynie «cień» nas samych. Albowiem to w Nim, w Jego stwórczej miłości, jesteśmy zachowani i wprowadzeni w wieczność z całym naszym życiem, z całym naszym istnieniem”.
Benedykt XVI przypomniał, że miłość Boga do człowieka obejmuje go całego, z jego cierpieniem i miłością, z nadzieją i radością, ale też ze smutkiem. Życie wierzącego w swej pełni zostaje przez Boga oczyszczone i dopiero wtedy staje się on dziedzicem wieczności. Nic z tego, co jest nam drogie, nie ulegnie zniszczeniu, ale stanie się wieczne dzięki Bożej miłości – to najradośniejsze przesłanie uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej – dodał Ojciec Święty.
W papieskiej Mszy wzięli udział wierni ze wspólnoty parafialnej w Castelgandolfo oraz władze lokalne miasteczka, w którym Benedykt XVI przebywa w okresie wakacyjnym.