Dyskryminacja homoseksualnych partnerów życiowych względem małżeństw przy ustalaniu wysokości podatku spadkowego jest sprzeczna z ustawą zasadniczą - głosi opublikowane we wtorek orzeczenie niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z siedzibą w Karlsruhe.
Jak stwierdził Trybunał, upośledzenie w dziedzinie ustalania osobistej kwoty wolnej od podatku i stawki podatkowej narusza deklarujący powszechną równość artykuł 3 niemieckiej konstytucji.
Według orzeczenia, uprzywilejowanie małżonków względem partnerów życiowych przy wyznaczaniu kwoty wolnej od podatku nie da się uzasadnić szczególną państwową ochroną małżeństwa i rodziny. Partnerzy życiowi żyli bowiem "jak małżonkowie w pomyślanym na długo, prawnie umocowanym partnerstwie". Istniało tu także oczekiwanie, że w przypadku śmierci partnera można będzie utrzymać dotychczasowy standard życiowy.
Swój wyrok Trybunał wydał w odpowiedzi na pozwy mężczyzny i kobiety, których dotychczasowi partnerzy zmarli w roku 2001 i 2002. Rządowy projekt taryfy podatkowej na rok 2010 przewiduje pełne równouprawnienie partnerów życiowych i małżonków w dziedzinie podatków od spadków i darowizn. Ustawodawca musi jednak znaleźć zgodne z konstytucją rozwiązanie starszych spornych kwestii tego rodzaju.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.