Dyskryminacja homoseksualnych partnerów życiowych względem małżeństw przy ustalaniu wysokości podatku spadkowego jest sprzeczna z ustawą zasadniczą - głosi opublikowane we wtorek orzeczenie niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z siedzibą w Karlsruhe.
Jak stwierdził Trybunał, upośledzenie w dziedzinie ustalania osobistej kwoty wolnej od podatku i stawki podatkowej narusza deklarujący powszechną równość artykuł 3 niemieckiej konstytucji.
Według orzeczenia, uprzywilejowanie małżonków względem partnerów życiowych przy wyznaczaniu kwoty wolnej od podatku nie da się uzasadnić szczególną państwową ochroną małżeństwa i rodziny. Partnerzy życiowi żyli bowiem "jak małżonkowie w pomyślanym na długo, prawnie umocowanym partnerstwie". Istniało tu także oczekiwanie, że w przypadku śmierci partnera można będzie utrzymać dotychczasowy standard życiowy.
Swój wyrok Trybunał wydał w odpowiedzi na pozwy mężczyzny i kobiety, których dotychczasowi partnerzy zmarli w roku 2001 i 2002. Rządowy projekt taryfy podatkowej na rok 2010 przewiduje pełne równouprawnienie partnerów życiowych i małżonków w dziedzinie podatków od spadków i darowizn. Ustawodawca musi jednak znaleźć zgodne z konstytucją rozwiązanie starszych spornych kwestii tego rodzaju.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.