Reklama

W trosce o ludzi, wodę i ziemię

Wokół zagadnień dotyczących regionu Pacyfiku - od 19 do 22 stycznia na Fidżi trwa pielgrzymka Sprawiedliwości i Pokoju Światowej Rady Kościołów.

Reklama

W Suva na Fidżi od 19 do 22 stycznia trwa spotkanie Konferencji Kościołów Pacyfiku. Jest ono połączone ze spotkaniem przedstawicieli ekumenicznej Światowej Rady Kościołów (WCC).

Tematem jest wspólny "kurs poprzez rafy i skały wielu zagadnień", które dotykają społeczności rejonu Pacyfiku i całego świata, jak wskazał metaforycznie dr James Bhagwan, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów Pacyfiku.

Spotkanie ma miejsce w Pacific Theological College, w Suva. Celem jest refleksja nad sytuacją w rejonie Pacyfiku, przez pryzmat globalnej polityki klimatycznej, oraz analiza współpracy pomiędzy kościołami w regionie.

Witając uczestników spotkania, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów Pacyfiku nawiązywał do koncepcji tzw. „wyspy nadziei”, która wywodzi się z dokumentu WCC z 2001 r. „Wyspa nadziei - odpowiedź Kościoła Pacyfiku na globalizację”. Dokument został przyjęty zgodnie przez liderów kościołów regionu.

„Wyspa nadziei wskazuje na sposób życia oparty na zasadach, które nie wykluczają ani nie marginalizują, oraz na wartościach powszechnie spotykanych w różnych kulturach Pacyfiku” - mówił Bhagwan. Wskazywał, że to „wizjonerski" dokument w kontekście przyszłości regionu. Kościoły Pacyfiku chcą natomiast "dzielić się tą wizją z globalną rodziną ekumeniczną”.

W ocenie zastępcy sekretarza generalnego WCC, prof. Dr Isabeli Apawo Phiri, spostrzeżenia Baghwana korespondują z tegorocznym tematem „W trosce o ludzi, wodę i ziemię”, który łączy różne idee, korespondujące na wielu poziomach z Pielgrzymką Sprawiedliwości i Pokoju. Dotykają kwestii religijnych, kulturowych i społecznych w rejonie Pacyfiku.

Przed spotkaniem w Suva, w dniach 16–19 stycznia, przedstawiciele WCC zapoznali się z sytuacją w czterech różnych częściach Fidżi. Koncentrowano się m.in. na problemach przesiedleń spowodowanych klimatem, prawach rdzennych mieszkańców do ziemi, przemyśle wydobywczym, równouprawnieniu płci, osobach niepełnosprawnych, dialogu międzywyznaniowym.

Poruszono też kwestie ekologiczne, związane z sytuacją klimatyczną, stanem oceanów i troską "o stworzenie".

Członkowie delegacji spotkali się z liderami lokalnych społeczności autochtonicznych i kościołów, a także z ofiarami łamania praw człowieka i konfliktów.

Podczas spotkania grup roboczych w Suva, nadrzędnymi tematami były: „ziemia i wysiedlenie”, „prawda i trauma”, „sprawiedliwość płci” i „sprawiedliwość rasowa”.

Program na Fidżi obejmuje także wstępne przygotowanie do wielkopostnej ekumenicznej kampanii „Siedem tygodni wody”, zorganizowanej przez WCC’s Ecumenical Water Network

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama