Mieszkańcy i władze Sejn (Podlaskie) obchodzili w niedzielę 91. rocznicę powstania sejneńskiego, w którym Polacy walczyli z Litwinami o Sejneńszczyznę.
Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się przed południem mszą świętą za ojczyznę w bazylice w Sejnach. Potem mieszkańcy przeszli pod pomnik powstańców sejneńskich, zbudowanym 11 lat temu w 80. rocznicę powstania. Przedstawiciele władz miasta, powiatu i kombatanci złożyli tam kwiaty.
Starosta sejneński Ryszard Grzybowski powiedział PAP, że powstanie to dzisiaj wspomnienie tego co działo się przed laty i wydarzenie, w którym brali udział ludzie z Sejneńszczyzny ale z obu narodów, polskiego i litewskiego.
"Te wydarzenia dalej bolą wielu, ale w tej chwili razem jesteśmy w Unii Europejskiej i tamte wydarzenia nie mogą nas dzielić" - dodał Grzybowski.
Powstanie sejneńskie jest ważnym wydarzeniem historycznym dla mieszkańców Sejneńszczyzny. Powstańcy 90 lat temu dążyli do opanowania Sejn, zajmowanych w sierpniu 1919 roku przez Litwinów, którzy kilkanaście dni wcześniej wycofali się z Suwałk.
23 sierpnia 1919 roku o godz. 3 rano rozpoczęło się powstanie. O godz. 6 miasto zostało zdobyte przez Polaków. 25 sierpnia rano Litwini odbili miasto, ale tylko na kilka godzin. Powstańcy zostali wsparci przez 41 Suwalski Pułk Piechoty.
Litwini natarli ponownie na Sejny 28 sierpnia, ale Polacy obronili miasto. Różne są dane na temat strat wśród powstańców. Mówi się o 22, 37 a nawet ponad 50 zabitych, wśród których były też osoby cywilne.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.