W macierzystym domu Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości w Kalkucie odprawiono Mszę dziękczynną za Matkę Teresę. Liturgii, na którą do małej kaplicy przybyli także pielgrzymi z całego świata, przewodniczył kard. Telesphor Toppo. Uroczystości w Kalkucie zainaugurowały światowy Rok Matki Teresy, który obchodzony będzie przez 12 najbliższych miesięcy pod auspicjami UNESCO.
Również katolicy w poszczególnych diecezjach indyjskich świętują 100-lecie urodzin, uczestnicząc w zgromadzeniach modlitewnych i okolicznościowych spotkaniach oraz realizując projekty pomocowe.
W stolicy Indii obchody rocznicowe będą trwały tydzień. Rozpoczęły się w poniedziałek 23 sierpnia otwarciem wystawy fotografii przedstawiających pracę i modlitwę Matki Teresy. Autorem jest najwybitniejszy fotografik indyjski Raghu Rai, który dokumentował życie błogosławionej przez kilkadziesiąt lat. W Delhi odbyło się także spotkanie międzyreligijne, na którym przedstawiciele największych religii obecnych w Indiach omawiali działalność dobroczynną swych współwyznawców w kontekście dzieła Matki Teresy. Kolejne wydarzenia w stolicy to krajowe sympozjum na temat życia i dzieła błogosławionej oraz publiczna uroczystość dla uczczenia pamięci Matki Teresy pod przewodnictwem prezydent Indii Pratibhy Patil.
W Kalkucie trwa festiwal filmowy, na którym pokazanych zostanie 20 filmów o Matce Teresie zrealizowanych na całym świecie. Wśród nich po raz pierwszy będzie można zobaczyć w Indiach dokument przygotowany przez BBC. Był to pierwszy film jej poświęcony. Rozsławił on jej dzieło na świecie. Na festiwalu jest także dokument zrealizowany na 100-lecie urodzin Matki Teresy przez młodych filmowców z Kalkuty, ze znanego jezuickiego ośrodka edukacji medialnej „Chitrabani”. Zapisali oni wspomnienia i świadectwa tych mieszkańców Kalkuty, którzy jeszcze pamiętają błogosławioną. Festiwalowe filmy wyświetla się także w osobnej sali przystosowanej dla niepełnosprawnych, którym swoje życie poświęciła Matka Teresa z Kalkuty.
Dla uczczenia Matki Teresy wydano w Indiach monety z jej wizerunkiem o wartości 10 i 100 rupii indyjskich. Indyjskie koleje natomiast nazwały na jej cześć jeden z ekspresów kursujących na trasie do Kalkuty „Ekspresem Matki”.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.