Krzyż nigdy nie może nie być sprawą biskupów; wezwanie, aby politycy sami rozwiązali ten problem to trochę gest Piłata, gest umywania rąk - ocenił w piątek poseł PO Jarosław Gowin.
Zgromadzeni na Jasnej Górze biskupi zaapelowali w środę do władz, m.in. premiera, prezydenta, prezydent Warszawy i liderów partii politycznych o powołanie komitetu, który zdecydowałby o sposobie i formie upamiętnienia w Warszawie ofiar katastrofy smoleńskiej.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik podkreślił, że chodzi o godne upamiętnienie ofiar. Dodał, że prawo do głosu mają też harcerze, którzy krzyż ustawili. "To nie jest konflikt o krzyż, jest to konflikt o styl, o sposób, formę upamiętnienia wydarzeń smoleńskich. Myślę, że tego problemu my, jako biskupi, nie rozwiążemy, bo nie jesteśmy władni, żeby ten problem móc rozwiązać" - powiedział abp Michalik.
Gowin, pytany w piątek w Polsat News o stanowisku biskupów, oświadczył: "Krzyż nigdy nie może nie być sprawą biskupów. Wezwanie do tego, aby politycy sami rozwiązali ten problem w sytuacji, gdy wiadomo, że jest to problem rozgrywany politycznie, to taki trochę gest Piłata, gest umywania rąk".
Na pytanie, czy jego zdaniem wynika to z podziału w Episkopacie, czy z przekonania, że to nie jest sprawa Episkopatu, Gowin ocenił, że "na pewno z podziałów".
"W tej sprawie stosunku Kościoła do polityki, zaangażowania Kościoła w sprawie polityki, są wśród biskupów głębokie różnice zdań. Z drugiej strony to wynika z pewnego poczucia bezradności, którą mają i biskupi i politycy i pewnie zwykli obywatele" - zaznaczył polityk Platformy.
Dopytywany, jak biskupi mogliby się zaangażować w pomoc politykom, czy powinni wziąć to na sobie, Gowin odparł, że "w całości z pewnością nie".
"To wymaga współpracy Kościoła, władz państwa, władz miasta i samych zainteresowanych, czyli harcerzy. Bo to nie obrońcy krzyża, którym część biskupów zarzuca, że traktują krzyż jak zakładnika, nie oni są stroną w tym sporze. W tym sporze stroną są harcerze. Moim zdaniem należy zrealizować porozumienie mądre, zawarte między Kurią Warszawską, Kancelarią Prezydenta i harcerzami" - podkreślił.
Pytany, kto powinien wziąć na siebie ten ciężar i odpowiedzialność i podjąć decyzję w sprawie krzyża, Gowin uznał, że "dobrych rozwiązań tutaj nie ma".
Jak podkreślił należy "uzbroić się w cierpliwość i odwrócić uwagę od tego konfliktu, który jest takim zanurzeniem się w oparach absurdu".
"W najczarniejszych snach nie spodziewałem się, że pamięć o ofiarach katastrofy i najświętszy dla Polaków symbol, jakim jest krzyż, mogą stać się zakładnikami tak złych emocji. Tam jest mnóstwo złych emocji po obu stronach, zarówno po stronie tzw. obrońców krzyża i tych tzw. obrońców świeckości, którzy np. wyżywają się w takich happeningach, jak układanie krzyża z puszek po piwie. Z jednej strony są złe emocje, z drugiej rozgrywanie tej sprawy przez polityków" - powiedział Gowin.
Według Gowina "absolutnie nie jest potrzebne referendum, dotyczące pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.
"Jeśli chodzi o to, co powinno, albo nie powinno znaleźć się na Krakowskim Przedmieściu: Krakowskie Przedmieście jest w gestii władz miasta, dlatego nie dziwię się, czemu pani Hanna Gronkiewicz-Waltz protestuje przeciwko wszelkim próbom rozwiązania, które pominie stanowisko samych warszawiaków" - mówił polityk.
Na pytanie czy prezydent Bronisław Komorowski powinien się zaangażować w tę sprawę, zaznaczył, że to nie jest do końca tak, że prezydent milczy.
"Prezydent jednak parę razy wypowiadał się na ten temat, dementując krzywdzące zarzuty, jakoby chciał usunąć krzyż stamtąd. W wywiadzie dla 'Gazety Wyborczej' mówił o jakimś godnym przeniesieniu, znalezieniu odpowiedniego miejsca dla krzyża. Od początku było jasne, że Krakowskie Przedmieście nie jest miejscem docelowym. Uważam, że prezydent nie powinien w tej sprawie odgrywać szczególnie aktywnej roli, dlatego że stałby się w ten sposób także zakładnikiem ludzi, którzy wokół krzyża posługują się metodą szantażu. Szantażu i łamania prawa" - podkreślił poseł Platformy.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.