Wojna była misterium nieprawości

Mianem misterium nieprawości określił II wojnę światową administrator Ordynariatu Polowego WP ks. płk Sławomir Żarski. Za źródło zbrodni i zagłady całych narodów uznał odrzucenie dekalogu.

Żarski, który  i z okazji dnia weterana, powiedział, że ostrzał Westerplatte i "grad bomb zrzuconych na pogrążony we śnie Wieluń, bezbronne miasto w pobliżu zachodniej granicy" oznaczało początek gehenny.

"To początek wojny, która w swoją orbitę wciągnęła liczne państwa, zmieniła obraz i mapę Europy. Przyniosła nieopisane cierpienia i śmierć milionom ludzi. Rozpoczął się czas krzyża, który dotknął całe narody" - mówił duchowny.

"To było misterium nieprawości, czas bestialstwa, do którego człowiek okazał się zdolny. Jego symbolem stały się komory Auschwitz i katyńskie doły śmierci. Misterium nieprawości. Ono przekreślało prawa dekalogu" - powiedział. Dodał, że "z takiego myślenia wyrosła zagłada narodów" - Żydów, Romów, zagłodzonych chłopów na Ukrainie, polskich oficerów w Katyniu.

"Skoro człowiek sam, bez Boga, może stanowić, co jest dobre, a co złe, może też decydować, że pewna grupa ludzi powinna zostać unicestwiona" - mówił Żarski, powołując się na słowa Jana Pawła II.

Zaznaczył, że wojna pokazała też "wielkość i godność człowieka, męstwo i heroizm, gotowość do radykalnej posługi krzyżowi". Przywołał o. Maksymiliana Kolbego, który poświęcił swoje życie, by ocalić współwięźnia.

W nabożeństwie w katedrze polowej WP uczestniczyli przedstawiciele ordynariatów ewangelickiego i prawosławnego, kombatanci, w tym szefowie stowarzyszeń żołnierzy AK, Batalionów Chłopskich i Inwalidów Wojennych. Byli także szef kancelarii prezydenta Jacek Michałowski, dowódca garnizonu Warszawa gen. bryg. Wiesław Grudziński i dowódca 1. Dywizji Zmechanizowanej w Legionowie gen. bryg. Ryszard Jabłoński. W uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza wziął udział minister obrony Bogdan Klich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
7°C Poniedziałek
rano
9°C Poniedziałek
dzień
wiecej »