Benedykt XVI przyjął rezygnację sekretarza Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, arcybiskupa Agostino Marchetto - informuje w swoim blogu były watykanista turyńskiego dziennika „La Stampa” Marco Tosatti.
Włoski hierarcha, który ukończył właśnie 70. rok życia, zasłynął z krytyki polityki imigracyjnej rządu Silvio Berlusconiego. W ostatnich miesiącach Stolica Apostolska wielokrotnie przypominała, że wypowiedzi abp. Marchetto nie odzwierciedlały jej stanowiska w poruszanych kwestiach. Jego dymisja podyktowana została jednak pragnieniem oddania się studiom nad Soborem Watykańskim II, któremu już poświęcił jedną publikację.
W lutym 2009 r. abp Marchetto uznał za rezygnację państwa ze swych prerogatyw inicjatywę powołania tzw. wolontariuszy porządku, oddziałów złożonych z cywilów, zajmujących się utrzymaniem ładu w większych miastach, podjętą przez rząd. Rzecznik Watykanu prostował kilka dni później, że państwo ma prawo uciekać się do różnych metod dla zagwarantowania bezpieczeństwa swych obywateli.
W lipcu tego samego roku arcybiskup skrytykował to, co nazwał „kryminalizacją imigrantów”. Głos zabrał wówczas sekretariat stanu Stolicy Apostolskiej, zapewniając, że nie ma żadnych zastrzeżeń do posunięć rządu w tej materii.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.