W Watykanie rozpoczęła się wizyta ad limina Episkopatu Francji. Papież spotkał się dzisiaj z pierwszą grupą francuskich biskupów. W sumie jest ich 110. Ich pielgrzymka „do progów apostolskich” została podzielona na trzy grupy.
Ostatnia wizyta ad limina apostolorum francuskich biskupów miała miejsce w 2012 r. Od tego czasu dużo się zmieniło. W rozmowie z dziennikiem La Croix przedstawiciele pierwszej grupy biskupów wskazują na spustoszenie, jakie dokonało się w ich diecezjach. „W mojej prowincji kościelnej przez ostatnich 10 lat liczba chrztów i małżeństw zmniejszyła się o 40 proc.” – mówi abp Pascal Wintzer, metropolita Poitiers. Przyznaje też, że wraz z redukcją liczby parafii zmienił się również stosunek wiernych do Eucharystii. W przeszłości ludzie byli przyzwyczajeni, że Msza św. jest w pobliżu, tam gdzie żyją, i nie trzeba na nią jeździć 15 czy 20 km. Teraz niektórzy gromadzą się jeszcze niekiedy na Liturgii Słowa, ale bez przyjmowania komunii.
Podobną tendencję potwierdza też abp Vincent Dollman. Zauważa, że w jego archidiecezji, na skutek decyzji podjętych przez jego poprzednika, wierni koncentrują się na rozważaniu Słowa Bożego. Natomiast nie zauważa się silnego pragnienia Eucharystii. W tym kontekście wskazuje na potrzebę ponownego doceniania pobożności ludowej, pielgrzymek, nabożeństw Drogi Krzyżowej czy spotkań przy żłóbku. Obaj biskupi podkreślają podstawową rolę świeckich w ewangelizacji, która jest już dzisiaj podstawowym wyzwaniem. „Wiem, że w mojej diecezji są regiony, gdzie nie ma już ani jednego chrześcijanina” – mówi abp Wintzer. „A tymczasem żyją tam ludzie i my jesteśmy za nich odpowiedzialni. Kto wyjdzie im na spotkanie?” – pyta metropolita Poitiers.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.