Rozporządzenie zwalniające z podatku od Nagrody Nobla pisarkę Olgę Tokarczuk weszło we wtorek w życie.
W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało dwa tygodnie temu rozporządzenie Ministra Finansów, w którym - jak czytamy - "zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów otrzymanych przez podatników tego podatku z tytułu Nagrody Nobla oraz Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii."
Zaznaczono, że zaniechanie to "ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2021 r", co oznacza, że ze zwolnienia będą mogli skorzystać potencjalni polscy nobliści, którzy w tym czasie zostaliby uhonorowani nagrodą.
W październiku Szwedzka Akademia przyznała literacką Nagrodę Nobla Oldze Tokarczuk. Krótko po tym, ówczesny minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński ogłosił, że podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. Pogratulował jednocześnie laureatce zdobycia nagrody.
Podatku od literackiej Nagrody Nobla nie płaciła Wisława Szymborska, która została uhonorowana tym wyróżnieniem w 1996 r.
Tokarczuk jest autorką m.in. "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera. Obecnie noblistka pracuje nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.