Słowacja: Żałoba narodowa po ofiarach masakry

Od rana w czwartek na Słowacji obowiązuje żałoba narodowa po ofiarach masakry, której w poniedziałek w Bratysławie dokonał uzbrojony mężczyzna. W strzelaninie na obrzeżach miasta zginęło wtedy osiem osób, a 15 zostało rannych.

Flagi narodowe przy urzędach i instytucjach państwowych w całym kraju pozostaną opuszczone do połowy masztu do godziny 18. W kancelarii rady ministrów wystawiono księgę kondolencyjną. W czasie żałoby obowiązuje też zakaz uprawiania gier hazardowych i prowadzenia loterii. Program zmieniły słowackie stacje radiowe i telewizyjne, rezygnując m.in. z nadawania reklam.

Jeszcze w środę wieczorem w bratysławskiej katedrze św. Marcina odbyła się msza za ofiary strzelaniny. Nabożeństwo odprawił arcybiskup Bratysławy Stanislav Zvolensky.

Rząd Ivety Radiczovej żałobę ogłosił we wtorek w czasie nadzwyczajnego posiedzenia rządu na mocy ustawy o symbolach państwowych Republiki Słowackiej. Premier w imieniu całego gabinetu złożyła kondolencje bliskim ofiar.

To druga żałoba narodowa na Słowacji w tym roku; pierwszy raz wprowadzono ją 18 kwietnia dla upamiętnienia 96 ofiar katastrofy polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W czasie poniedziałkowej strzelaniny na przedmieściach stolicy Słowacji zginęło osiem osób, w tym napastnik, który otoczony przez policję popełnił samobójstwo. Rannych zostało 15 ludzi: dwie z nich opatrzono na miejscu, 13 trafiło do szpitala. Gazety uznały to zdarzenie za największą masakrę na Słowacji od zakończenia II wojny światowej.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  wieczór
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  16°C Niedziela
  dzień
  wiecej »