Od rana w czwartek na Słowacji obowiązuje żałoba narodowa po ofiarach masakry, której w poniedziałek w Bratysławie dokonał uzbrojony mężczyzna. W strzelaninie na obrzeżach miasta zginęło wtedy osiem osób, a 15 zostało rannych.
Flagi narodowe przy urzędach i instytucjach państwowych w całym kraju pozostaną opuszczone do połowy masztu do godziny 18. W kancelarii rady ministrów wystawiono księgę kondolencyjną. W czasie żałoby obowiązuje też zakaz uprawiania gier hazardowych i prowadzenia loterii. Program zmieniły słowackie stacje radiowe i telewizyjne, rezygnując m.in. z nadawania reklam.
Jeszcze w środę wieczorem w bratysławskiej katedrze św. Marcina odbyła się msza za ofiary strzelaniny. Nabożeństwo odprawił arcybiskup Bratysławy Stanislav Zvolensky.
Rząd Ivety Radiczovej żałobę ogłosił we wtorek w czasie nadzwyczajnego posiedzenia rządu na mocy ustawy o symbolach państwowych Republiki Słowackiej. Premier w imieniu całego gabinetu złożyła kondolencje bliskim ofiar.
To druga żałoba narodowa na Słowacji w tym roku; pierwszy raz wprowadzono ją 18 kwietnia dla upamiętnienia 96 ofiar katastrofy polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku, w tym prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
W czasie poniedziałkowej strzelaniny na przedmieściach stolicy Słowacji zginęło osiem osób, w tym napastnik, który otoczony przez policję popełnił samobójstwo. Rannych zostało 15 ludzi: dwie z nich opatrzono na miejscu, 13 trafiło do szpitala. Gazety uznały to zdarzenie za największą masakrę na Słowacji od zakończenia II wojny światowej.
Nowe, inwazyjne gatunki zwierząt coraz bardziej uprzykrzają życie mieszkańcom Portugalii.