Polska-Niemcy: Ważna współpraca

Prezydent Niemiec Christian Wulff zapewnił w piątek w Berlinie, że razem z prezydentem Bronisławem Komorowskim chcą działać na rzecz dalszego procesu zbliżenia i pojednania narodów Polski i Niemiec. Polski prezydent zaznaczył z kolei, że stosunki polsko-niemieckie są niesłychanie ważne w kontekście polskich aspiracji do odgrywania istotnej roli w procesie integracji europejskiej.

"Bardzo się cieszymy, że Bronisław Komorowski po wizytach w Brukseli i Paryżu przyjechał do Berlina. Chcemy tutaj wspólnie coś zrobić dla Europy, dla dalszego procesu zbliżenia i pojednania naszych narodów" - powiedział Wulff w piątek na wspólnej z Komorowskim konferencji prasowej.

Jak ocenił, Komorowski jako prezydent Polski stwarza ogromną szansę na poprawę stosunków polsko-niemieckich. "Chcemy tę szansę jak najlepiej wykorzystać" - podkreślił prezydent Niemiec.

Wulff przypomniał, że Komorowski w przeszłości mocno zaangażował się w działania na rzecz praw obywatelskich, był ważnym członkiem Solidarności. "Ma swoje ogromne zasługi, jeśli chodzi o przezwyciężenie podziału naszego kraju i dla dalszej poprawy bilateralnych stosunków polsko-niemieckich. Jestem panu głęboko wdzięczny za to, co pan zrobił" - mówił Wulff.

Prezydent Niemiec przypomniał też, że w przyszłym roku oba państwa będą obchodziły 20-lecie podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

Prezydent Bronisław Komorowski podziękował Wulffowi za to, że z pierwszą wizytą po objęciu fotela prezydenckiego przyjechał właśnie do Polski, a także za gotowość wspólnego udania się do byłego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.

"Jestem pewien, że składając razem hołd ofiarom straszliwego reżimu hitlerowskiego, zaświadczymy jednocześnie, że mamy silną wolę działania z myślą o przyszłości stosunków polsko-niemieckich" - dodał.

Obaj prezydenci uzgodnili, że dokonają przeglądu różnych wydarzeń, m.in. jubileuszowych, ważnych z punktu widzenia - jak powiedział Komorowski - "symboliki dobrych relacji polsko-niemieckich".

Komorowski poinformował też, że padła "wstępna deklaracja", iż obaj prezydenci obejmą patronatem wystawę poświęcona tysiącleciu stosunków polsko-niemieckich w Berlinie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Środa
noc
3°C Środa
rano
5°C Środa
dzień
5°C Środa
wieczór
wiecej »