Moskiewskie metro zdezynfekowało w ciągu ostatniego tygodnia 150 km tuneli. Prace trwają nocą, gdy metro nie kursuje; po szynach jeżdżą wtedy specjalne cysterny ze środkiem dezynfekującym - poinformowały w środę władze podziemnej kolejki.
Metro wyjaśniło, że do oczyszczenia tuneli - 95 przejazdów między stacjami, 18 ślepych zaułków i siedmiu łączników - wykorzystało maszyny, które zwykle myją podziemne arterie. Teraz do cystern dodano środek używany do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych i dentystycznych. "Każdy specjalny pojazd porusza się z prędkością nie wyższą niż 5 km na godzinę, aby zapewnić dobrej jakości czyszczenie powierzchni" - głosi komunikat władz metra.
Do końca marca i w kwietniu łączna długość zdezynfekowanych tuneli sięgnie 600 kilometrów.
Oprócz tras, po których jeżdżą pociągi, w metrze dezynfekowane są wagony i stacje. Służby metra czyszczą i myją codziennie każdy skład, a na stacjach - ze szczególną starannością - elementy, których dotykają pasażerowie. To na przykład klamki drzwi wejściowych, poręcze schodów ruchomych, rejon kas biletowych i "bramki" do metra. Władze metra zapewniają, że automaty do sprzedaży biletów czyszczone są co godzinę, poręcze - co półtorej do dwóch godzin.
Mer Moskwy Siergiej Sobianin mówił niedawno, że metro nie przestanie kursować, ponieważ po jego zatrzymaniu ponowne uruchomienie zajęłoby pół roku.
Liczba pasażerów wyraźnie spadła - ogółem o 30 procent, a wśród młodzieży i studentów, którzy muszą teraz uczyć się zdalnie - o około 60 procent. Władze miejskie anulują ulgi na komunikację tym grupom wiekowym, które z powodu pandemii powinny jak najmniej wychodzić z domu.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.