Francuskie media informują, że coraz więcej członków komisji wyborczych zgłasza się do szpitali z symptomami Covid-19. W rozmowie z agencją AFP deputowany Eric Coquerel stwierdził nawet, że w rejonie podparyskim doszło do "masakry wśród wolontariuszy".
Jako pierwsza tematem zakażonych koronawirusem członków komisji wyborczych zajęła się opozycyjna stacja CNews. Jednak inne media, w tym zazwyczaj przychylna prezydentowi Macronowi telewizja BFM TV, również zauważają, że część członków komisji wyborczych została hospitalizowana, a stan niektórych jest poważny.
"Środki ochronne, żel antybakteryjny, rękawiczki, odstępy między głosującymi nie wystarczyły, aby ochronić przed zakażeniem" - uważa część członków komisji wyborczych cytowanych przez BFM TV. Telewizja ujawniła, że do lekarzy zgłaszają się zakażeni koronawirusem członkowie komisji oraz członkowie sztabów wyborczych kandydatów m.in. z Seine-Saint-Denis, Wersalu, Val d'Oise, Franconville czy Paryża.
W Marsylii zaś kilku członków sztabu Martine Vassal z partii Republikanie, w tym sama kandydatka, miało pozytywny wynik testu na koronawirusa, podobnie jak kandydat partii prezydenckiej LREM Yvon Berland oraz mer Nicei Christian Estrosi.
Z kolei deputowany Francji Nieujarzmionej Eric Coquerel stwierdził w rozmowie z agencją AFP, że w podparyskim rejonie Seine-Saint - Denis doszło do "masakry wśród wolontariuszy i aktywistów"
"Ponieważ nie ma testów, precyzyjne zidentyfikowanie przypadków jest skomplikowane" - stwierdził Coquerel. Dodał jednak, że u "wielu osób test (na koronawirusa) wypadł pozytywnie", a niektóre mają objawy Covid-19. "Organizacja wyborów w tym czasie to było szaleństwo" - podsumował.
Wbrew ostrzeżeniom ekspertów pierwsza tura wyborów samorządowych we Francji odbyła się w przewidzianym terminie 15 marca, przy rekordowej absencji. Druga została odłożona na czerwiec.
Była minister zdrowia Agnes Budzyn, która ustąpiła z urzędu, by starać się o stanowisko mera Paryża, ujawniła, że już 11 stycznia uprzedziła prezydenta Emmanuela Macrona w kontekście koronawirusa o "nadchodzącym z Chin tsunami", a 30 stycznia ostrzegła premiera Edouarda Philippe'a, że wybory samorządowe należy odwołać.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.