PO: w ramach ofensywy legislacyjnej ponad 40 ustaw

Ponad 40 ustaw ma trafić do Sejmu do połowy listopada w ramach ofensywy legislacyjnej Platformy Obywatelskiej. Na pierwszym, powakacyjnym posiedzeniu Sejmu PO przedstawi ustawy z "pakietu społeczno-cywilizacyjnego".

"Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (22-24 września) zaprezentujemy ustawy z pakietu społeczno-cywilizacyjnego. Na kolejnym przedstawimy ustawy dotyczące konsolidacji finansów publicznych" - powiedział PAP Czesław Mroczek (PO) z rządowo-parlamentarnego zespołu przygotowującego jesienną legislacyjną ofensywę PO.

W pakiecie społecznym mają się znaleźć m.in. ustawy: żłobkowa i o opiece zastępczej, a także nowele ustaw: Prawo o szkolnictwie wyższym oraz o stopniach i tytule naukowym.

Wcześniej PO zapowiadała, że na pierwszy ogień pójdą ustawy z pakietu finansowego. Mroczek tłumaczy, że do końca września do Sejmu ma trafić ustawa budżetowa, a ustawy te powinny być przepracowywane równolegle z budżetem. "Mamy przygotowane ustawy społeczne, więc zaprezentujemy je jeszcze we wrześniu, a kolejne - na następnych posiedzeniach Sejmu" - zapowiedział Mroczek.

W pakiecie finansowym znajdzie się m.in. reguła wydatkowa, zmiany dotyczące podatku VAT, a także ustawa o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych. Ta ostatnia przewiduje zmniejszenie zatrudnienia w tych jednostkach co najmniej o 10 proc. (w przeliczeniu na pełne etaty) w stosunku do 30 czerwca 2009 r. Redukcja ma objąć państwowe jednostki budżetowe, ZUS, KRUS, NFZ, fundusze celowe i agencje (m.in. Agencję Nieruchomości Rolnych, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Agencję Rynku Rolnego).

W sumie we wrześniu, październiku i na początku listopada do Sejmu ma trafić ponad 40 ustaw, z czego około 30 do końca października - powiedział Mroczek. Najwięcej, bo kilkanaście ustaw, ma zawierać pakiet zdrowotny - PO chce wrócić do reformy służby zdrowia, którą zawetował prezydent Lech Kaczyński. Czwarty pakiet dotyczy deregulacji. Do pakietu społeczno-cywilizacyjnego wejdą też najprawdopodobniej ustawy powodziowe, w tym Prawo wodne.

Zaplanowane na wtorek spotkanie zespołu z szefem Kancelarii Prezydenta Jackiem Michałowskim nie doszło do skutku. Spotkanie miało dotyczyć ustaw, które mogłyby zostać wycofane z Trybunału Konstytucyjnego, skierowanych tam przez Lecha Kaczyńskiego.

"Dzisiaj nie rozmawialiśmy o tej sprawie. Nie ustaliliśmy jeszcze, kiedy dojdzie do takiego spotkania" - powiedziała PAP Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO) z zespołu rządowo-parlamentarnego. Według informacji PAP ze źródeł w Platformie z TK mogą zostać wycofane m.in. ustawa o SKOK-ach, Prawo budowlane i ustawa o Najwyższej Izbie Kontroli.

"Dzisiaj rozmawialiśmy przede wszystkim o tym, na jakim etapie legislacyjnym są poszczególne ustawy. Zespół w tej chwili zajmuje się głównie monitoringiem, żeby mieć kontrolę nad tym, w jakim tempie przygotowywane są projekty. Chcemy zapewnić bieżący przepływ informacji między rządem a klubem parlamentarnym. Część ustaw będzie dopiero omawiana na posiedzeniach rządu, dlatego w przyszłym tygodniu będziemy wiedzieć więcej" - powiedziała posłanka Platformy.

Kozłowska-Rajewicz podkreśliła, że prace nad częścią projektów, które trafią do Sejmu w ramach ofensywy jesiennej, rozłożą się na miesiące: "Nie ma innej rady. Nie wszystkie ustawy - tak jak żłobkowa - są tak dobrze oceniane chyba przez wszystkie środowiska. Do niektórych, bardziej skomplikowanych ustaw, będzie trzeba powołać podkomisje" - tłumaczyła posłanka.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PARTIE, PO, PROJEKTY, SEJM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12°C Wtorek
wieczór
9°C Środa
noc
5°C Środa
rano
8°C Środa
dzień
wiecej »