Uroczysta msza św. celebrowana w niedzielę na tamie wiślanej będzie kulminacyjnym momentem włocławskich uroczystości dziękczynienia za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. Podczas nabożeństwa prymas ofiaruje miastu relikwie błogosławionego męczennika.
Nabożeństwo, poprzedzone okolicznościowym koncertem, odprawione zostanie w niedzielę, przy krzyżu na włocławskiej tamie, pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Uroczystą homilię wygłosi metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.
"Jest to powrót męczennika do tego miejsca, gdzie zakończyła się jego męczeńska droga, gdzie złożył ofiarę ze swojego życia" - podkreślił ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii we Włocławku.
Tuż po zakończeniu eucharystii odbędzie się procesja z relikwiami do nowo wybudowanej kaplicy ks. Jerzego. Stanowi ona najważniejszą część powstającego za sprawą Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani sanktuarium.
Kości z dłoni ks. Popiełuszki zostaną umieszczone w relikwiarzu w kształcie krzyża. Ważący 900 kg relikwiarz zawiśnie na ścianie kościoła wzniesionego zaledwie w ciągu roku.
"Patrząc na stan obecny, choć nie jest on jeszcze finalny, można mówić o jednym z kolejnych cudów ks. Jerzego - że ta świątynia materialnie stoi" - zaznaczył ojciec Świerad Pettke, prowincjał polskiej prowincji Braci Pocieszycieli z Getsemani.
Kaplica ks. Jerzego i kościół są tylko częścią zaprojektowanego sanktuarium, poświęconego pamięci o życiu i śmierci błogosławionego kapłana. W najbliższej przyszłości powstać ma tu również sala-muzeum z licznymi pamiątkami związanymi z osobą księdza, a obok stanie wieża z widokiem na Wisłę, dzięki której miejsce spoczynku relikwii będzie widoczne z oddali.
Zaplanowane na trzy dni uroczystości, związane z osobą ks. Jerzego, rozpoczną się już w piątek wieczorem koncertem orkiestry kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" we włocławskiej w bazylice katedralnej. Na sobotę, w auli Wyższego Seminarium Duchownego, zaplanowano sympozjum zatytułowane "Zwyciężył już dziś".
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.