Reklama

Caritas Polska obserwuje świat i pomaga

W warunkach pandemii Caritas Polska - oprócz działań prowadzonych w kraju - kontynuuje pomoc dla najbardziej potrzebujących w świecie.

Reklama

Caritas Polska pomaga między innymi w Syrii, Jemenie, Kolumbii i na Ukrainie - podkreśla Jarosław Bittel. Zastępca dyrektora Caritas Polska w w rozmowie z KAI opowiada też o udziale organizacji w powołanym niedawno z inicjatywy Franciszka funduszu wsparcia na rzecz Caritas w krajach najuboższych.

Publikujemy treść rozmowy z Jarosławem Bittelem, zastępcą dyrektora Caritas Polska

Tomasz Królak (KAI) Zaangażowanie Caritas Polska w czasie walki z koronawirusem w kraju, nie przerwało zapewne waszych dotychczasowych projektów zagranicznych, z tym, że doszedł teraz problem pandemii...

Jarosław Bittel, zastępca dyrektora Caritas Polska: Tak, staramy się utrzymać stałe programy pomocy, na czele z akcją "Rodzina - rodzinie", naszym sztandarowym projektem realizowanym w Syrii. Od niedawna tym systemem pomocy objęliśmy także 100 rodzin w Strefie Gazy.

W obydwu miejscach problem jest bardzo podobny. W Syrii COVID-19 jest oczywiście obecny, choć długo nie znaliśmy szczegółowych danych z uwagi na embargo informacyjne. Zdiagnozowali tam dotąd kilkadziesiąt przypadków, z tym, że dziennie wykonuje się tam zaledwie 100 testów, większość w Damaszku.

Sytuacja w Syrii jest fatalna, a poziom pomocy lekarskiej czy opieki medycznej w ogóle - dramatycznie słaby. Większość szpitali jest zniszczona a 70 procent personelu medycznego wyjechało z kraju w ramach emigracji lub uchodźstwa, bo różnie to wygląda. W tej chwili obowiązują oczywiście rządowe restrykcje dotyczące wychodzenia z domu i przemieszczania się, od 18.00 do 6.00 rano obowiązuje godzina policyjna.

Nasza pomoc dla Syrii jest o tyle ważna, że mamy pod opieką ponad 6 tysięcy rodzin, z Aleppo. Co miesiąc otrzymują one zapomogę finansową.

KAI: Czyli program "Rodzina rodzinie" jest realizowany bez zmian?

- Tak, nasza pomoc wciąż tam dociera. W projekcie uczestniczą Kościoły i stowarzyszenia chrześcijańskie działające w Aleppo. Co miesiąc odbywa się proces przekazywania pomocy. Dotychczas odbywało się to tak, że konkretne osoby przychodziły do kościoła. W sytuacji pandemii zdecydowaliśmy się na przekazanie pomocy finansowej na 2 miesiące do przodu, żeby odbyła się tylko jedna dystrybucja tych środków. Dlatego następna odbędzie się dopiero w czerwcu.

Poprosiliśmy też Kościoły, żeby zrealizowały tę operację korzystając przy pomocy wolontariuszy, którzy rozniosą pomoc do domów. A tam, gdzie nie można zrealizować tego w ten sposób, żeby rozłożyły dystrybucję pomocy na kilka dni, ograniczając w ten sposób liczbę przychodzących ludzi i minimalizując ryzyko zarażenia. Przestrzegamy, by zachowywali środki bezpieczeństwa stosując maseczki, płyny dezynfekujące itd.

KAI: A co i innymi projektami Caritas Polska za granicą?

- Trwa projekt pomocy w Jemenie. Przypomnę, że trwa tam największy kryzys humanitarny na świecie, wywołany przez toczącą się już od pięciu lat wojnę domową, choć teraz formalnie obowiązuje tymczasowe zawieszenie broni. W dodatku, o czym trzeba wspomnieć, od trzech lat śmiertelne żniwo zbiera epidemia cholery, co jest efektem zniszczenia infrastruktury sanitarnej. Liczba zarejestrowanych zachorowań dawno przekroczyła milion.

Kraj liczy 30 mln mieszkańców, 24 miliony potrzebują pomocy humanitarnej. Na 1000 mieszkańców przypada 1 pracownik medyczny, podczas gdy minimum określone przez Światową Organizację Zdrowia wynosi 2,2. W rezultacie, aż 19,7 mln osób nie ma dostępu do lekarza. Angażujemy się w pomoc dla Jemeńczyków, starając się głównie o polepszenie dostępu do opieki zdrowotnej.

W pomocy dla Jemenu współpracujemy z Polską Akcją Humanitarną. Współfinansujemy klinikę medyczną w Imran w dosyć ważnym tranzytowym miejscu dla około 5 tysięcy osób. W obliczu pandemii Caritas Polska wyposaży przychodnię w maseczki, rękawiczki i żele dezynfekujące, a okoliczni mieszkańcy zostaną poinformowani o metodach zmniejszających ryzyko zakażenia koronawirusem.

Kontynuujemy projekty w Wenezueli. Pod koniec maja uruchomimy wspólnie z Caritas Kolumbia oraz Jeronimo Martins duży program pomocy żywnościowej dla uchodźców z Wenezueli, którzy przedostali się do Kolumbii. Prowadzimy akcje pomocowe w obozach dla uchodźców w Grecji. Współpracujemy w tym zakresie z katolickimi parafiami na Samos i Lesbos. Aktualnie tworzymy z Caritas Italiana projekt pomocy dla Włoch ogarniętych pandemią.

Naszą pomoc kierujemy też na Ukrainę, wspierając walkę Caritas-Spes z COVID-19 w Kijowie. Caritas ma tam pod opieką ponad 100 seniorów leżących w domach oraz 2000 bezdomnych. Pomoc z Polski trafi także do parafii św. Pawła w Balliguda w Indiach. Pandemia spowodowała, że większość parafian będących tzw. robotnikami jednodniowymi ze względu na zakaz przemieszczania się i izolację nie może zarobić na swoje utrzymanie co powoduje, że całe rodziny cierpią głód.

KAI: To co się dzieje na świecie w związku z pandemią wymaga zapewne łączenia sił i wspólnego działania?

- Tak, aktualnie z inicjatywy papieża Franciszka, Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka powołała grupę zadaniową kierowaną przez kard. Turksona, kierującą odpowiedzią Kościoła na COVID-19. Caritas Internationalis koordynuje jedną z czterech grup roboczych zajmujących się relacjami z lokalnymi Kościołami. Chodzi m.in. o stworzenie funduszu na rzecz wsparcia Caritas w krajach najuboższych.

Caritas Internationalis będzie zarządzał Funduszem Reagowania COVID-19 (pochodzącym od członków i innych darczyńców dobrej woli) i zajmie się jego dystrybucją. Caritas Internationalis przekazała już na ten cel 400 tysięcy euro, a poszczególne kraje będą deklarowały konkretne kwoty zasilające ten fundusz. Caritas Polska, w porozumieniu z Konferencją Episkopatu Polski, ma także wolę udziału finansowego w funduszu, jako gestu solidarności w walce ze skutkami pandemii.

KAI: Czy wiadomo już na jakie konkretne cele zostaną w pierwszym rzędzie wykorzystane pieniądze z tego funduszu?

- Fundusz jest mechanizmem solidarnościowym, wyrazem wsparcia pracy Caritas w świecie w odpowiedzi na pandemię w bardzo szerokim zakresie w zależności od potrzeb lokalnych. To bardzo trudny moment dla nas wszystkich ale, jak powiedział Ojciec Święty, jednocześnie „moment solidarności”. Papież zachęcił też: „Bądźmy razem jako rodzina, aby zobaczyć, gdzie możemy pomóc”. Tym przesłaniem się kierujemy.

***

Caritas to największa organizacja dobroczynna w Polsce. Pomaga setkom tysięcy potrzebujących w kraju i za granicą. Struktura Caritas w Polsce składa się z Caritas Polska, która pełni funkcję koordynatora projektów ogólnopolskich i zagranicznych oraz z 44 Caritas diecezjalnych, które niosą bezpośrednią pomoc potrzebującym.

Caritas Polska od trzech lat dynamicznie zwiększa skalę działania. W 2019 roku jej wydatki na działalność́ dobroczynną przekroczyły rekordowy pułap 100 milionów złotych. W tym roku Caritas obchodzi 30-lecie działalności w Polsce. Organizacja jest częścią̨ sieci Caritas Internationalis i Caritas Europa. Dyrektorem Caritas Polska jest ks. Marcin Iżycki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama