Jej celem jest zgłębienie postaci i nauczania Albina Lucianiego, którego proces kanonizacyjny jest w toku, a także upowszechnienie jego myśli i duchowości.
Ojciec Święty powołał do życia Watykańską Fundację Jana Pawła I. Jej celem jest zgłębienie postaci i nauczania Albina Lucianiego, którego proces kanonizacyjny jest w toku, a także upowszechnienie jego myśli i duchowości. Przewodniczącym fundacji Papież mianował watykańskiego Sekretarza Stanu, kard. Pietro Parolina.
Fundacja będzie się mieściła w watykańskim Sekretariacie Stanu, a w jej skład wejdzie 6-osobowy komitet naukowy. Oprócz badania i rozpowszechniania kulturowego i religijnego dziedzictwa Jana Pawła I, będzie m.in. udzielać stypendiów naukowych oraz zajmować się wydawaniem materiałów związanych z tym krótkim pontyfikatem. Kard. Parolin podkreśla, że mimo, iż trwał on zaledwie 33 dni, to był i wciąż pozostaje ważnym punktem odniesienia w historii Kościoła Powszechnego.
„Historia Albina Lucianiego to historia człowieka bliskiego ludziom, skoncentrowanego na istocie wiary i posiadającego nadzwyczajną wrażliwość społeczną” – podkreśla przewodniczący nowej fundacji. Wskazuje, że magisterium Jana Pawła I jest wciąż aktualne, a bliskość, pokora, prostota, nacisk na miłosierdzie Boże, miłość bliźniego i potrzebę solidarności stanowią jego najważniejsze linienie. Watykański Sekretarz Stanu wskazuje, że toczący się proces kanonizacyjny pozwolił na zebranie wielu materiałów źródłowych i rozpoczęcie pracy badawczej oraz przygotowanie ważnych opracowań historycznych i historiograficznych. Teraz to dziedzictwo czeka na większe zgłębienie i jeszcze szersze upowszechnienie. Kard. Parolin zauważa, że motywacja do pracy członków fundacji jest umocniona przekonaniem o nadzwyczajnej aktualności postaci i nauczania Jana Pawła I.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.