W środę premier poda datę II etapu znoszenia restrykcji

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformuje, kiedy zostanie wznowiona działalność m.in. hoteli i niektórych instytucji kultury, czyli kiedy wejdzie w życie II etap znoszenia ograniczeń spowodowanych epidemią koronawirusa. Nieoficjalnie - możliwe jest wcześniejsze otwarcie galerii handlowych.

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przeanalizował już dane, m.in. dotyczące liczby zakażeń koronawirusem z tygodnia, który minął od wprowadzenia pierwszego etapu zdejmowania ograniczeń - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.

"Dziś, wstępnie ok. południa, premier Mateusz Morawiecki poinformuje o dacie wejścia w życie II etapu poluzowania obostrzeń i regulacji wprowadzonych w wyniku epidemii koronawirusa" - dodał rzecznik rządu.

Zakłada on otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych (z ograniczeniami), sklepów budowlanych w weekendy, a także otwarcie niektórych instytucji kultury, w tym muzeów, bibliotek i galerii sztuki. "Oczywiście ich otwarcie będzie możliwe na określonych warunkach" - zaznaczył Müller. Jak dodał, szczegóły poda szef rządu podczas konferencji prasowej.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w środę może zapaść decyzja o przyspieszeniu wejścia w życie części elementów trzeciego etapu. Chodzi m.in. o wcześniejsze otwarcie galerii handlowych, ale pod warunkiem spełnienia podwyższonych rygorów sanitarnych, w tym maksymalnej liczby klientów.

20 kwietnia został wdrożony pierwszy etap rezygnacji z niektórych obostrzeń i zakazów wprowadzanych przez rząd w wyniku epidemii koronawirusa - można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych, umożliwiony został wstęp do lasów i parków, zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach oraz wiernych w miejscach kultu religijnego.

Zgodnie z przedstawionym przez rząd harmonogramem, trzeci etap dotyczyć ma gastronomii - część zakładów mogłaby zostać otwarta stacjonarnie z ograniczeniami. Mają wówczas zostać otwarte zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, a także sklepy w galeriach handlowych.

W trzecim etapie możliwa będzie organizacja wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności). Ruszyć ma też organizacja opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3, ustalona ma być maksymalna liczba dzieci w salach.

Czwarty etap przewiduje otwarcie salonów masażu i solariów, a także umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Otwarte zostaną też teatry i kina, ale w nowym reżimie sanitarnym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
  • Anonim (konto usunięte)
    29.04.2020 10:12
    Czy galerie to nie wiem, ale jest całe mnóstwo sklepów i sklepików, które dawno powinny być otwarte. Na takich samych zasadach jak spożywka.
  • dirk
    29.04.2020 14:53
    Podał. No i BŁĄD. Żłobki i przedszkola powinny być otwarte jako ostatnie. Tam nie ma mowy o żadnym dystansie ani środkach ochrony, jest cały czas full-kontakt przez wiele godzin dziennie. Co kto przyniesie, z całą pewnością wyniosą wszyscy, i dzieci i pracownicy przede wszystkim. Oby samorządy którym pozostawia się decyzję, nie spieszyły się z jej realizacją. Teraz mają okazję wykazać się rzeczywistą odpowiedzialnością.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
13°C Sobota
dzień
15°C Sobota
wieczór
12°C Niedziela
noc
10°C Niedziela
rano
wiecej »