„Człowiek po pandemii jest kimś zmęczonym; jest osobą, która odkryła w sobie na równi nowe pokłady rzeczywistości oraz niedostrzegane wcześniej postacie ułomności. Chcielibyśmy jak najbardziej pomóc wszystkim powrócić do siebie” – powiedział w wywiadzie udzielonym „Teologii Politycznej” ks. dr Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny GN.
Zapytany o to, czy pandemia może wprowadzić jakieś korekty w definiowaniu misji „Gościa”, odniósł się do blisko stuletniej tradycji tygodnika.
„Czy nasza misja może ulec zmianie? Spójrzmy najpierw na to, jak ona się prezentuje. Od samego początku »Gość Niedzielny« – którego pierwszy numer ukazał się już niemal sto lat temu! – miał uosabiać figurę gościa, który przychodzi ponad podziałami. Ta metaforyka jest dla nas bardzo ważna” – ocenił ks. Adam Pawlaszczyk.
„Gość ma wprowadzać pokój i ewangeliczną atmosferę pojednania. Bardzo zależy nam na tym, żeby w świecie, który jest pełen i konfuzji, i konfliktów; w którym wizerunek mediów jest nie najlepszy, »Gość Niedzielny« zachował swoją wiarygodność; przekazywał czytelnikom treści wiarygodne i wartościowe” – zaznaczył redaktor naczelny GN.
Zdaniem ks. Pawlaszczyka, epidemia koronawirusa z pewnością nie zmieni samej misji tygodnika. „Gość” nie będzie jednak taki sam jak choćby parę miesięcy temu. Pandemia, jak zauważył w wywiadzie naczelny GN, „wyostrzyła nasze zmysły”. I wyjaśnił: „Nie skupiamy swojego spojrzenia na kryzysie gospodarczym, ale przyglądamy się kryzysowi człowieczeństwa. Dostrzegamy, że człowiek po pandemii jest kimś zmęczonym; jest osobą, która odkryła w sobie na równi nowe pokłady rzeczywistości oraz niedostrzegane wcześniej postacie ułomności. Chcielibyśmy jak najbardziej pomóc wszystkim powrócić do siebie, do porządku dnia codziennego”.
W rozmowie z redaktorami „Teologii Politycznej” ks. Adam Pawlaszczyk odniósł się również m.in. do kwestii rynku prasy katolickiej w obecnej sytuacji oraz w najbliższej przyszłości, a także do sytuacji, w jakiej znalazł się „Gość Niedzielny” jako wydawnictwo po pierwszym miesiącu pandemii.
Cały wywiad dostępny TUTAJ:
„Gość” przychodzi ponad podziałami
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.