Szef MON Bogdan Klich zdecydował o wyznaczeniu na nowe stanowiska kilkunastu generałów - wynika z informacji zamieszczonej na stronie resortu. Wśród wojskowych zmieniających miejsce służby są m.in. Mieczysław Gocuł, Artur Kołosowski, Janusz Bojarski i Marek Olbrycht.
Ministerstwo poinformowało w komunikacie, że dotychczasowy Szef Zarządu Planowania Strategicznego (P5) w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego gen. dyw. Mieczysław Gocuł został wyznaczony na stanowisko I Zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP. Jego miejsce w Zarządzie P5 zajmie gen. dyw. Anatol Wojtan - obecnie Szef Zarządu Analiz Wywiadowczych i Rozpoznawczych P2 w SGWP. Zaś nowym szefem Zarządu P2 w Sztabie zostanie zastępca Dowódcy Wojsk Specjalnych gen. bryg. Marek Olbrycht.
Na stanowisko Zastępcy Szefa Sztabu Generalnego WP szef MON wyznaczył Zastępcę Dowódcy Operacyjnego Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomira Dygnatowskiego. W DO SZ zastąpi go gen. dyw. Zbigniew Galec - ostatnio Dowódca Centrum Operacji Powietrznych.
Dyrektor sekretariatu ministra Klicha gen. bryg. Artur Kołosowski został wyznaczony na Dyrektora Departamentu Kadr MON. Kierujący dotychczas tym departamentem gen. bryg. Janusz Bojarski z końcem września obejmie stanowisko Polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli.
Sprawujący obecnie tę funkcję w Belgii gen. broni Mieczysław Bieniek obejmie wówczas stanowisko zastępcy Dowódcy Strategicznego NATO ds. Transformacji w Sojuszniczym Dowództwie Transformacyjnym NATO w Norfolk w Stanie Wirginia w USA.
Ponadto MON poinformowało, że zastępca Szefa Szkolenia Wojsk Lądowych gen. bryg. Stanisław Butlak został wyznaczony na stanowisko Szefa Zarządu Szkolenia P7 w SGWP, a szef Wojsk Rakietowych i Artylerii Wojsk Lądowych gen. bryg. Franciszek Kochanowski na szefa Centrum Doktryn i Szkolenia w Bydgoszczy. Znajdujący się ostatnio w rezerwie kadrowej MON gen. bryg. Jan Śliwka został wyznaczony na stanowisko Dowódcy Centrum Operacji Powietrznych.
W komunikacie podano, że szef MON podjął decyzję o zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej z dniem 31 stycznia 2011 roku gen. dyw. Wiesława Michnowicza - w związku ze złożonym przez oficera wypowiedzeniem.
Rzecznik MON Janusz Sejmej pytany przez PAP we wtorek o tak liczne jednoczesne zmiany kadrowe powiedział, że wynikają one z potrzeb Sił Zbrojnych. Jak wyjaśnił, w pewnym stopniu są konsekwencją strat poniesionych przez armię w wyniku katastrofy smoleńskiej, w której zginęło kilku najwyższych rangą generałów m.in. szef SGWP i dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych. Dodał, że są one również efektem zmian zachodzących w wojsku, w tym m.in. przyznania Polsce nowego stanowiska w Sojuszniczym Dowództwie Transformacyjnym NATO w Norfolk.
"Stanowisko w Norfolk obejmie gen. broni Mieczysław Bieniek; w Belgii zastąpi go wyjątkowo doświadczony gen. bryg. Janusz Bojarski - w przeszłości m.in. attache w Paryżu i Waszyngtonie. Jego z kolei zastąpi gen. bryg. Artur Kołosowski, który z racji zajmowanego dotychczas stanowiska zajmował się sprawami kadrowymi. Awans gen. dyw. Mieczysława Gocuła i gen. dyw. Sławomira Dygnatowskiego to wynik tworzenia szefostwa Sztabu Generalnego" - powiedział Sejmej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.