Piontkowski: Zagrożenie podczas matur mniejsze niż podczas zakupów

Zagrożenie epidemiczne w trakcie matury jest mniejsze niż np. podczas zakupów w sklepie - napisał w czwartek na Twitterze minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zgodnie z obecnym harmonogramem egzaminów zewnętrznych, matury mają się rozpocząć za miesiąc - 8 czerwca.

"Zagrożenie epidemiczne w trakcie #matura2020 jest mniejsze niż np. podczas zakupów w sklepie, gdzie klienci często mijają się w bardzo bliskiej odległości od siebie" - napisał szef MEN na Twitterze.

W związku z epidemią koronawirusa, od połowy marca zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Lekcje prowadzone są zdalnie. Przesunięte zostały też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym matur, które miały rozpocząć się 4 maja.

Pod koniec kwietnia minister edukacji poinformował, że zgodnie z nowym harmonogramem egzaminów zewnętrznych, matury w tym roku rozpoczną się 8 czerwca. Sesja potrwa do 29 czerwca. Będą przeprowadzone tylko egzaminy pisemne. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych.

Termin dodatkowy egzaminu maturalnego, dla tych abiturientów, którzy nie będą mogli przystąpić do egzaminów w czerwcu, jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br.

Wyniki egzaminu maturalnego w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy dla tych maturzystów, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów obowiązkowych odbędzie się 8 września, jego wyniki zostaną podane do 30 września.

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym, a ponadto do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru - może ich wybrać maksymalnie sześć. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdaje się na poziomie rozszerzonym. Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych mają jeszcze dwa dodatkowe obowiązkowe egzaminy - pisemny i ustny z języka ojczystego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • TomaszLL
  07.05.2020 18:14
  Skoro można odbyć stacjonarne matury to i stacjonarne wybory.
 • Erich
  07.05.2020 20:24
  Oj, dawno chyba pan minister Piontkowski nie był obecny podczas matur...
 • Erich
  07.05.2020 20:31
  Przypomnę tylko dwie z obowiązujących procedur:
  1. Sprawdzenie tożsamości abiturienta podczas wejścia do sali, tj. dowodu osobistego (nie zawsze w szkole zdają tylko uczniowie danej szkoły), połączone z losowaniem miejsca.
  2. Sprawdzenie kodowania pracy abiturienta podczas oddawania pracy (egzaminator sprawdza arkusz tuż przy stoliku).
  Jako żywo przypomina to kontakt ze sprzedawcą, więc nie wiem, dlaczego matura miałaby być bezpieczniejsza epidemiologicznie...

  Ale to kolejna dziwna wypowiedź ministra o maturach. Jakiś czas temu stwierdził, że uczniowie mogą pisać, siedząc w ławkach pojedynczo. No bo rzeczywiście maturę pisze się w parach... Do tego oczywiście tłok na korytarzach, zbiorowe wchodzenie do sal itp. Tymczasem odwołano maturę ustną, podczas której w sali obecne są maksymalnie cztery osoby i mogą one siedzieć naprawdę daleko od siebie.

  Żeby było jasne, jestem za tym, by matura się odbyła, ale po co to zaklinanie rzeczywistości, że będzie bezpieczniejsza niż...? Nie wierzę, że maturzyści zachowają na korytarzu, w kolejkach do klas, na schodach bezpieczną odległość.

Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
13°C Sobota
dzień
15°C Sobota
wieczór
12°C Niedziela
noc
10°C Niedziela
rano
wiecej »