Guardian: Niszczenie środowiska naturalnego doprowadzi do kolejnych pandemii

Naukowcy ostrzegają, że jeżeli podejście ludzkości do środowiska naturalnego się nie zmieni, doprowadzi to do kolejnych pandemii podobnych do obecnej - napisał brytyjski dziennik "The Guardian" analizując związki między chorobami a dziką przyrodą.

Wylesianie i inne formy przekształcania terenu zmuszają egzotyczne gatunki do opuszczenia swoich naturalnych nisz i zamieszkania w środowisku ukształtowanym przez ludzi, w którym tworzą się nowe choroby, a bliski kontakt umożliwia ich przenoszenie na człowieka - gazeta podsumowuje ustalenia naukowców.

Jak pisze "The Guardian" powołując się na amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, trzy czwarte nowych chorób, którymi zakażają się ludzie pochodzi od zwierząt, ale to aktywność człowieka zwiększa ryzyko zainfekowania.

Dziennik przypomina, że w opinii rosnącej grupy badaczy nietoperze - które przenoszą wiele wirusów i najprawdopodobniej od których pośrednio SARS-CoV-2 zakazili się ludzie - łatwiej transferują choroby na człowieka lub inne zwierzęta w ekosystemach zmienionych przez ludzkość, takich jak świeżo wylesione tereny czy osuszone pod pola bagna.

Opublikowany już w 2018 r. artykuł naukowy, którego główną autorką była badaczka z Uniwersytetu Warszawskiego dr Aneta Afelt przewidywał, że następna poważna choroba zakaźna zrodzi się w Azji i przeniesie się na człowieka od nietoperzy, częściowo dlatego, że ten kontynent jest bardzo dotknięty wylesieniem i innymi zagrożeniami środowiska naturalnego.

"The Guardian" cytuje jeszcze nieopublikowaną pracę jednego ze współpracowników dr Afelt, Rogera Frutosa, w której francuski naukowiec pisze, że kluczem do opanowania przyszłych epidemii nie jest lęk przed dziką przyrodą, ale zrozumienie, że to działania człowieka są odpowiedzialne za rozwój i rozprzestrzenianie się chorób odzwierzęcych. Dodaje się tam, że o ile rozwój nowego groźnego wirusa typu SARS-CoV na pewno nastąpi we wschodniej Azji, to epidemia nowej choroby może pojawić się wszędzie na świecie.

Szczególnie zagrożona jest tutaj Ameryka Południowa, ze względu na szybkie wycinanie puszczy amazońskiej i innych lasów - zauważa gazeta. Te obawy potwierdza brazylijska badaczka Alessandra Nava, która zauważa, że rozpowszechnianie wirusów pośród nietoperzy mieszkających blisko wylesionych okolic wynosi 9,3 proc., podczas gdy u nietoperzy żyjących w dziewiczych lasach tylko 3,7 proc.

"Problem pojawia się wtedy, kiedy umieszczasz w jednym środowisku różne gatunki, które w naturze nie mieszkają blisko siebie. To pozwala przenosić się wirusom z jednego gatunku na kolejne" - przekazała "The Guardian" Nava. "Musimy myśleć o tym jak traktujemy dzikie zwierzęta i naturę. Teraz czynimy to stanowczo zbyt lekkomyślnie" - dodała.

Z tą opinią zgadza się też epidemiolożka z Uniwersytetu Kalifornijskiego Tierra Smiley Evans, która badała rozprzestrzenianie się wirusów w szybko niszczonych lasach Birmy. Zauważa ona, że związki między zagrożeniem środowiska naturalnego a ludzkim zdrowiem stały się bardziej widoczne z powodu pandemii Covid-19.

"Mam nadzieję, że jedną z najbardziej pozytywnych rzeczy, które wynikną z tej straszliwej tragedii będzie zdanie sobie sprawy z tego, że to jak traktujemy lasy wpływa na nasz dobrostan i zdrowie" - powiedziała brytyjskiemu dziennikowi.

Zapobieżenie przyszłym pandemiom wymaga międzynarodowej współpracy, która musi opierać się na monitorowaniu lokalnych zagrożeń, tak by chorobę można było opanować we wczesnym stadium jej rozwoju - referuje poglądy specjalistów gazeta. Zaznacza, że będzie to na pewno kosztowne, ale ekonomicznie i tak efektywniejsze niż mierzenie się z pandemią, która wymusi na całym świecie ponowne zamknięcie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • KRM
  09.05.2020 12:48
  Można mieć też nadzieję, że pandemia wyeliminuje z rynku przekupnych dziennikarzy, którzy na zamówienie są w stanie napisać i opublikować dowolny tekst.
 • KRM
  09.05.2020 12:54
  Już tylko jeden krok do opublikowania w Guardianie artykułu, w którym postawiona zostanie teza, że to człowiek jest najgorszym wirusem zagrażającym ziemi (a może także wszechświatowi) i dlatego należy go wyeliminować z przyrody - a już na pewno trzeba prowadzić ścisłą kontrolę urodzin (jak w Chinach), szybciej eliminować ludzi starych i chorowitych (tak jak to zrobiono przy okazji Covid-19) a z całą pewnością przydałoby się poddać tę rozpasaną ludzkość kontroli jakiegoś rządu światowego albo innego Wielkiego Brata.
 • Kopyrda
  10.05.2020 03:25
  Jesli dobrze zrozumialem KRM, masowy wyrab lasow, zatruwanie powietrza spalinami, lub. n.p. zwiazkami siarki zatruwanie wod odpadami przemyslowymi, to zjawisla zupelnie nieszkodliwe.
 • gorolaz
  10.05.2020 17:56
  Dużą rolę odgrywa tworzenie różnego rodzaju budowli dewstujących krajobraz, a powodujących zmasowany napór ludności na dotychczas spokojnie rejony. Przykładem są nikomu niepotrzebne tarasy widokowe i gigantomatyczne wieże widokowe i kolejki. Wszystko dla "robienia kasy" . Przykładem jest Zakopane, gdzie dzikie zwierzęta chadzają sobie po mieście, bo apartamentowce wkraczają na każdy skrawek odwiecznej oazy zieleni. Przykładem postępująca dewastacji Antałówki.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
13°C Sobota
dzień
15°C Sobota
wieczór
12°C Niedziela
noc
10°C Niedziela
rano
wiecej »