49 proc. respondentów deklaruje chęć głosowania na obecnego prezydenta Andrzeja Dudę - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Na drugim miejscu znalazł się Szymon Hołownia z poparciem 22 proc. Wskazuje to na konieczność drugiej tury wyborów - podkreślił portal.
"Spada przewaga Andrzeja Dudy nad rywalami w wyścigu prezydenckim. Gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę, nie obyłoby się bez drugiej tury, do której wszedłby Szymon Hołownia. To pierwsze badanie po wyklarowaniu się sytuacji związanej z wyborami; wiadomo, że będą mieszane, a nie tylko korespondencyjne, i że odbędą się na przełomie czerwca i lipca" - czytamy na portalu wPolityce.pl.
Portal podał, że na pytanie "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory na Prezydenta RP, na kogo oddałaby Pani/ oddałby Pan głos" 49 proc. respondentów odpowiedziało, że na obecnego prezydenta Andrzeja Dudę. Poparcie dla Szymona Hołowni zadeklarowało 22 proc. badanych, a dla kandydata PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza 12 proc. respondentów. Na kandydata konfederacji Krzysztofa Bosaka wskazało 7 proc. badanych.
Na kandydatkę Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska zagłosować chce 5 proc. badanych, z kolei kandydata Lewicy Roberta Biedronia popiera 4 proc. respondentów. "Spośród pozostałych kandydatów jedynie Paweł Tanajno zanotował wynik powyżej zera - 1 proc." - podał portal.
Chęć udziału w wyborach zadeklarowało 45 proc. badanych (28 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", 17 proc. "raczej tak"). "Zdecydowanie" uczestniczyć w wyborach nie przewiduje 30 proc. pytanych; 14 proc. odpowiedziało, że "raczej nie". 11 proc. nie było w stanie jednoznacznie określić się w tej sprawie.
Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI w dniach od 12 do 14 maja 2020 r. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1070 osób.
Zgodnie z planami MS, za taki czyn nadal groziłaby grzywna lub ograniczenie wolności.
Wciąż aktualne pozostaje stanowisko Trybunału, że Konwencja nie przyznaje „prawa do aborcji”.
Wciąż aktualne pozostaje stanowisko Trybunału, że Konwencja nie przyznaje „prawa do aborcji”.
Szymon Hołownia wybrany z kolei został wicemarszałkiem Sejmu.
Polskie służby mają wszystkie dane tych osób i ich wizerunki.
Rosyjskie służby chcą rozchwiać społeczeństwo, chcą nas wystraszyć.
Mówi Dani Dajan, przewodniczący Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem.