Moc naukowych atrakcji od soboty w Warszawie

Umysły ścisłe i humaniści, wielbiciele komputerów, przyrody i filozofii, dorośli, młodzież i dzieci - z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie w programie XIV Festiwalu Nauki, który rozpocznie się w sobotę w Warszawie. Impreza potrwa do przyszłej niedzieli.

W tym roku na gości Festiwalu czeka ponad 550 imprez - warsztatów, wykładów, debat, pokazów, wystaw i wycieczek.

Na brak atrakcji nie będą narzekać pasjonaci fizyki i innych nauk ścisłych. Bogatą ofertę przygotowały dla nich m.in. Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Instytut Problemów Jądrowych w Świerku.

W siedzibie Wydziału Fizyki UW przy ul. Hożej 69 będzie można poznać m.in. tajemnice Wielkiego Zderzacza Hadronów, porozmawiać z profesorami Wydziału i IPJ, obejrzeć pracownię laserową i laboratorium półprzewodników.

Flagową imprezą "Weekendu z fizyką" (25-26 września) przy Hożej będzie seria pokazów pt. "Piękny jest ten świat" - dziekani Wydziału zademonstrują efektowne doświadczenia, dzięki którym wyjaśnią, jak powstaje tęcza oraz fatamorgana i dlaczego niedźwiedzie polarne są białe.

Zainteresowani fizyką i energetyką jądrową będą mogli nie tylko posłuchać wykładów na ten temat, ale też zwiedzić reaktor Maria w Świerku.

Miłośnicy filozofii wspólnie z ekspertami zastanowią się m.in. nad tym, czy roboty i komputery mogą mieć wolną wolę, co złego jest w dopingu, czy instytucje mogą być sprawiedliwe i czy w XXI wieku stoicki spokój znajduje jeszcze zastosowanie. Jeśli starczy im czasu, mogą obejrzeć parateatralną prezentację "Z archiwum doktora Freuda".

Wielbiciele komputerów będą mogli sprawdzić, jak mózg bezpośrednio komunikuje się z komputerem, dowiedzieć się, czy DNA zastąpi komputer i posłuchać o tym, co się dzieje z ludzkim umysłem, gdy zanurza się w sztucznych, trójwymiarowych światach.

Już tradycyjnie wiele atrakcji zaoferuje Festiwal Nauki w Jabłonnie. Centrum Badań Kosmicznych PAN przedstawi próby poszukiwania życia w Układzie Słonecznym. Centrum Astronomiczne Mikołaja Kopernika PAN zestawi fakty i mity dotyczące globalnego ocieplenia, a w BioCentrum Edukacji Naukowej będzie można prześledzić tok ewolucji podczas edukacyjnej gry planszowej.

Podczas Festiwalu będzie też można nauczyć się podstaw j. arabskiego i japońskiego, dowiedzieć się, jak wykryć seryjnego zabójcę, poznać tajniki kodów kreskowych i historię blokowisk, a także zabawić się w detektywa w archiwum ASP.

Festiwalowi eksperci opowiedzą m.in. o tym, jak zwiększyć oszczędności emerytalne, jak wygląda życie społeczne kręgowców i bezkręgowców, czy można usłyszeć kształt bębna i czy chemicy powinni się żenić.

W ramach "Festiwalu Nauki Małego Człowieka" najmłodsi będą mogli m.in. odwiedzić Szpital Pluszowego Misia, na Wydziale Fizyki UW poznać tajemnice Księżyca i tęczy, a od leśników dowiedzieć się, jak żyje las i jego mieszkańcy.

Z kolei podczas "Pikniku geologicznego" przygotowanego przez Wydział Geologii UW przyszli naukowcy dowiedzą się, jak zbudowana jest Ziemia, skąd bierze się ropa naftowa, czym jest czas geologiczny i jakie organizmy zamieszkiwały Ziemię miliony lat temu.

Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny na stronie www.festiwalnauki.edu.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale na część zajęć obowiązują wcześniejsze zapisy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
9°C Piątek
noc
6°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
14°C Piątek
wieczór
wiecej »