Umysły ścisłe i humaniści, wielbiciele komputerów, przyrody i filozofii, dorośli, młodzież i dzieci - z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie w programie XIV Festiwalu Nauki, który rozpocznie się w sobotę w Warszawie. Impreza potrwa do przyszłej niedzieli.
W tym roku na gości Festiwalu czeka ponad 550 imprez - warsztatów, wykładów, debat, pokazów, wystaw i wycieczek.
Na brak atrakcji nie będą narzekać pasjonaci fizyki i innych nauk ścisłych. Bogatą ofertę przygotowały dla nich m.in. Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Instytut Problemów Jądrowych w Świerku.
W siedzibie Wydziału Fizyki UW przy ul. Hożej 69 będzie można poznać m.in. tajemnice Wielkiego Zderzacza Hadronów, porozmawiać z profesorami Wydziału i IPJ, obejrzeć pracownię laserową i laboratorium półprzewodników.
Flagową imprezą "Weekendu z fizyką" (25-26 września) przy Hożej będzie seria pokazów pt. "Piękny jest ten świat" - dziekani Wydziału zademonstrują efektowne doświadczenia, dzięki którym wyjaśnią, jak powstaje tęcza oraz fatamorgana i dlaczego niedźwiedzie polarne są białe.
Zainteresowani fizyką i energetyką jądrową będą mogli nie tylko posłuchać wykładów na ten temat, ale też zwiedzić reaktor Maria w Świerku.
Miłośnicy filozofii wspólnie z ekspertami zastanowią się m.in. nad tym, czy roboty i komputery mogą mieć wolną wolę, co złego jest w dopingu, czy instytucje mogą być sprawiedliwe i czy w XXI wieku stoicki spokój znajduje jeszcze zastosowanie. Jeśli starczy im czasu, mogą obejrzeć parateatralną prezentację "Z archiwum doktora Freuda".
Wielbiciele komputerów będą mogli sprawdzić, jak mózg bezpośrednio komunikuje się z komputerem, dowiedzieć się, czy DNA zastąpi komputer i posłuchać o tym, co się dzieje z ludzkim umysłem, gdy zanurza się w sztucznych, trójwymiarowych światach.
Już tradycyjnie wiele atrakcji zaoferuje Festiwal Nauki w Jabłonnie. Centrum Badań Kosmicznych PAN przedstawi próby poszukiwania życia w Układzie Słonecznym. Centrum Astronomiczne Mikołaja Kopernika PAN zestawi fakty i mity dotyczące globalnego ocieplenia, a w BioCentrum Edukacji Naukowej będzie można prześledzić tok ewolucji podczas edukacyjnej gry planszowej.
Podczas Festiwalu będzie też można nauczyć się podstaw j. arabskiego i japońskiego, dowiedzieć się, jak wykryć seryjnego zabójcę, poznać tajniki kodów kreskowych i historię blokowisk, a także zabawić się w detektywa w archiwum ASP.
Festiwalowi eksperci opowiedzą m.in. o tym, jak zwiększyć oszczędności emerytalne, jak wygląda życie społeczne kręgowców i bezkręgowców, czy można usłyszeć kształt bębna i czy chemicy powinni się żenić.
W ramach "Festiwalu Nauki Małego Człowieka" najmłodsi będą mogli m.in. odwiedzić Szpital Pluszowego Misia, na Wydziale Fizyki UW poznać tajemnice Księżyca i tęczy, a od leśników dowiedzieć się, jak żyje las i jego mieszkańcy.
Z kolei podczas "Pikniku geologicznego" przygotowanego przez Wydział Geologii UW przyszli naukowcy dowiedzą się, jak zbudowana jest Ziemia, skąd bierze się ropa naftowa, czym jest czas geologiczny i jakie organizmy zamieszkiwały Ziemię miliony lat temu.
Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny na stronie www.festiwalnauki.edu.pl. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale na część zajęć obowiązują wcześniejsze zapisy.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.