Reklama

Sprawiedliwe i odpowiedzialne partnerstwo

Episkopaty UE i Afryki przed międzykontynentalnym szczytem.

Reklama

Kościół katolicki włączył się w przygotowania do politycznego szczytu między Unią Europejską i Unią Afrykańską. Instytucje zrzeszające episkopaty na obu kontynentach wypracowały serię wytycznych dla uczestników szczytu. Stanowi on bowiem wyjątkową okazję do nawiązania międzykontynentalnych relacji politycznych i gospodarczych na rzecz sprawiedliwego i odpowiedzialnego partnerstwa, w którego centrum znajdować się będą ludzie - czytamy we wspólnym oświadczeniu przewodniczących Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE i Sympozjum Episkopatów Afryki i Madagaskaru SECAM.

Komentując wydany dziś kilkunastostronicowy dokument kard. Jean-Claude Hollerich przypomina, że Europa będzie żyła w pokoju i dostatku tylko wtedy, gdy również jej sąsiedzi będą się cieszyć pokojem i pomyślnością. Aby tak się stało niezbędne jest nawiązanie partnerstwa między dwoma kontynentami na rzecz integralnego rozwoju, ekologii, bezpieczeństwa i pokoju - podkreśla przewodniczący COMECE.

Z kolei przedstawiciel biskupów afrykańskich zauważył, że oba kontynenty już teraz łączą wielorakie relacje. Eksploatacja surowców naturalnych doprowadziła jednak do przypadków poważnego naruszenia praw człowieka i zniszczenia środowiska naturalnego. Miliony Afrykańczyków nadal żyją poniżej progu skrajnego ubóstwa - mówi kard. Philippe Ouedraogo.

Umorzenie długów, wolny przepływ osób, pomoc finansowa

„Jak zatem wspólnie budować lepszy świat? Mając na względzie zgubne konsekwencje Covid-19, apelujemy o całkowite umorzenie zadłużenia krajów afrykańskich, co pozwoliłoby na odrodzenie ich gospodarki. Wnioskujemy o zwiększenie pomocy finansowej dla naszych krajów, aby mogły wzmocnić swój system oświaty i służby zdrowia, wspomóc w pierwszym rzędzie małe i średnie przedsiębiorstwa, zlikwidować bezrobocie i zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe – podkreślił afrykański purpurat. - Ponadto Afryka i Europa powinny przyjąć wspólną politykę, zapewniającą wolny przepływ osób, zakaz ksenofobii, walkę z rasizmem, wykorzenienie terroryzmu, promocję praw człowieka, dobre zarządzanie i pokój. Jest sprawą pilną i konieczną, by wszystkie narody, bogate i ubogie, opowiedziały się za powszechną sprawiedliwością, bo od tego zależy pojednanie całej ludzkości w sprawiedliwości i trwałym pokoju.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Sobota
dzień
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
wiecej »

Reklama