Episkopaty UE i Afryki przed międzykontynentalnym szczytem.
Kościół katolicki włączył się w przygotowania do politycznego szczytu między Unią Europejską i Unią Afrykańską. Instytucje zrzeszające episkopaty na obu kontynentach wypracowały serię wytycznych dla uczestników szczytu. Stanowi on bowiem wyjątkową okazję do nawiązania międzykontynentalnych relacji politycznych i gospodarczych na rzecz sprawiedliwego i odpowiedzialnego partnerstwa, w którego centrum znajdować się będą ludzie - czytamy we wspólnym oświadczeniu przewodniczących Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE i Sympozjum Episkopatów Afryki i Madagaskaru SECAM.
Komentując wydany dziś kilkunastostronicowy dokument kard. Jean-Claude Hollerich przypomina, że Europa będzie żyła w pokoju i dostatku tylko wtedy, gdy również jej sąsiedzi będą się cieszyć pokojem i pomyślnością. Aby tak się stało niezbędne jest nawiązanie partnerstwa między dwoma kontynentami na rzecz integralnego rozwoju, ekologii, bezpieczeństwa i pokoju - podkreśla przewodniczący COMECE.
Z kolei przedstawiciel biskupów afrykańskich zauważył, że oba kontynenty już teraz łączą wielorakie relacje. Eksploatacja surowców naturalnych doprowadziła jednak do przypadków poważnego naruszenia praw człowieka i zniszczenia środowiska naturalnego. Miliony Afrykańczyków nadal żyją poniżej progu skrajnego ubóstwa - mówi kard. Philippe Ouedraogo.
Umorzenie długów, wolny przepływ osób, pomoc finansowa
„Jak zatem wspólnie budować lepszy świat? Mając na względzie zgubne konsekwencje Covid-19, apelujemy o całkowite umorzenie zadłużenia krajów afrykańskich, co pozwoliłoby na odrodzenie ich gospodarki. Wnioskujemy o zwiększenie pomocy finansowej dla naszych krajów, aby mogły wzmocnić swój system oświaty i służby zdrowia, wspomóc w pierwszym rzędzie małe i średnie przedsiębiorstwa, zlikwidować bezrobocie i zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe – podkreślił afrykański purpurat. - Ponadto Afryka i Europa powinny przyjąć wspólną politykę, zapewniającą wolny przepływ osób, zakaz ksenofobii, walkę z rasizmem, wykorzenienie terroryzmu, promocję praw człowieka, dobre zarządzanie i pokój. Jest sprawą pilną i konieczną, by wszystkie narody, bogate i ubogie, opowiedziały się za powszechną sprawiedliwością, bo od tego zależy pojednanie całej ludzkości w sprawiedliwości i trwałym pokoju.“
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.