Dla Libanu najważniejsza jest jedność, dlatego apelujemy do polityków, aby zaprzestali się wzajemnie atakować, ich postawa wpływa negatywnie na cały naród. Opinię tę wyraził patriarcha Kościoła maronickiego, opisując sytuację w tym kraju.
Kard. Béchara Boutros Raï zaznaczył, że ogromne rzesze Libańczyków znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Ogromna inflacja, bezrobocie, koronawirus i wielka rzesza uchodźców, która przebywa w ich kraju sprawiły, że dziś wielu z nich boryka się z problemem głodu. Dlatego Kościół stara się ich wspierać, a jednocześnie apeluje do rządu o rozwiązania, które mogą pomóc w wyjściu z tej zapaści.
„Z punktu widzenia politycznego sytuacja nie jest łatwa, problemy są złożone, zarówno z punktu wdzenia wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Natomiast Kościół stara się stawić czoła nie kończącym się problemom społecznym. Organizujemy się na terenie całego kraju, na szczeblu diecezji, parafii, wspólnot zakonnych i innych organizacji pozarządowych, aby nie pozostawiać rodzin w ich trudnej sytuacji, często grożącej głodem. Połowa bowiem ludności naszego kraju znajduje się poniżej poziomu ubóstwa, wielu nie ma pracy. Udało nam się stworzyć łańcuch solidarności w całym kraju, aby potrzebujących nie pozostawić samych – stwierdził w wywiadzie dla papieskiej rozgłośni maronicki patriarcha Antiochii. - Apelujemy więc do polityków o jedność, gdyż są bardzo podzieleni. Nie możecie ciągle trwać w tej niezgodzie, podziale, bo to wpływa na narodową jedność. Jeżeli walczą ze sobą poprzez różne deklaracje, oświadczenia, przy pomocy mediów to jest to rodzaj wewnętrznej wojny, która sprawia, że naród przestaje ufać rządowi i politykom. Ten brak zaufania wpływa zaś na kryzys finansowy i gospodarczy.“
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.