Reklama

Premier: nie przewiduję dymisji Radziszewskiej

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w przyszłym tygodniu spotka się z pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania Elżbietą Radziszewską. Dodał, że na razie nie przewiduje jej dymisji.

Reklama

Przeciwko ostatnim wypowiedziom Radziszewskiej, dotyczącym homoseksualistów, protestowali m.in. SLD, Kampania Przeciw Homofobii, Związek Nauczycielstwa Polskiego, a także kilkadziesiąt osób życia publicznego, m.in. artyści, naukowcy i przedstawiciele organizacji działających na rzecz przeciwdziałania homofobii.

Wypowiedzi pani minister spotkały się nie tylko z protestami. Swoje poparcie dla pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania wyrazili m.in. prof. Andrzej Zoll, abp. Józef Życiński i bp Tadeusz Pieronek. ks. Adam Boniecki, Wojciech Kilar, Kazimierz Michał Ujazdowski. Skierowany do premiera protest przeciwko dymisji minister Radziszewskiej poparło ponad 1500 osób, które do kancelarii premiera wysłały list zredagowany przez Fundację Mamy i Taty. Było wśród nich wiele osób znanych z życia publicznego: naukowcy, publicyści, artyści. Do poparcia pani minister zachęca także portal wiara.pl. Podobną akcję prowadzi także Fronda.

Premier, pytany o wypowiedzi Radziszewskiej, powiedział: "Ta jedna wypowiedź - to znaczy taki trochę mimowolny coming out, przymuszony przez panią minister - jest oczywiście bardzo niefortunna. Będę rozmawiał z panią minister w przyszłym tygodniu, ale na razie nie przewiduję dymisji" - powiedział Tusk w sobotę podczas briefingu po konwencji PO.

Chodzi o słowa Radziszewskiej w porannym programie TVN, gdzie minister wystąpiła wraz z Krzysztofem Śmiszkiem z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego. Powiedziała wtedy m.in., że "tajemnicą poliszynela" jest homoseksualna orientacja Śmiszka i to, kim jest jego partner. Radziszewska przeprosiła później Śmiszka za swe słowa.

Wcześniej, w wywiadzie dla tygodnika "Gość Niedzielny", minister zapytana czy szkoła katolicka może zostać pozwana do sądu za to, że odmówiła zatrudnienia "zdeklarowanej lesbijki", powiedziała: "Oczywiście nie! I właśnie nowa ustawa precyzuje takie sytuacje (wcześniej nie było to uregulowane). Szkoły katolickie czy wyznaniowe mogą się kierować własnymi wartościami i zasadami i mają prawo odmówić pracy takiej osobie".

Na pytanie, czy wypowiedzi minister wskazują, że nie rozumie ona dyrektyw unijnych, Premier Tusk powiedział: "Wielu ludzi ma kłopoty ze zrozumieniem w stu procentach wielu dyrektyw unijnych, także to nie jest jakaś wyjątkowa sytuacja. Ale zostawmy na razie dyrektywy unijne w spokoju i zastanówmy się nad tym, na ile wypowiedzi pani minister Radziszewskiej wykraczają poza granice, które są dopuszczalne w debacie publicznej".

Zdaniem premiera, Radziszewska zrozumiała, że popełniła błąd i przeprosiła za to.

Jednocześnie Tusk przyznał, że dotychczasowa działalność pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania nie satysfakcjonuje go "w stu procentach". Według premiera, Radziszewska musi zdawać sobie sprawę, że pełniony przez nią urząd wymaga "szczególnej staranności jeśli chodzi o dobór argumentów, jednak o rozumienie dyrektyw europejskich w przypadku osób urzędowych i pewnego typu wrażliwości".

Jak dodał, Radziszewska usłyszy to od niego w bezpośredniej rozmowie. "Będę z nią rozmawiał i będę oczekiwał wyjaśnień, ale to nie oznacza, żebym w tej chwili zamierzał dymisjonować panią minister" - powtórzył premier.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
4°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
1°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama