Poseł PiS do Parlamentu Europejskiego, Konrad Szymański przekazał do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie odmowy zatrudniania przez szkoły katolickie osób o orientacji homoseksualnej. Kontrowersje w tej kwestii wywołała wypowiedź minister Elżbiety Radziszewskiej, która – powołując się na prawo unijne – stwierdziła, że szkoła katolicka może nie przyjąć takiej osoby.
Po wypowiedzi Radziszewskiej, która jest pełnomocnikiem rządu ds. równego traktowania, niektóre środowiska oskarżyły ją o dyskryminację osób homseksualnych i żądały od premiera odwołania jej z urzędu. Donald Tusk postanowił jednak, że pani minister będzie nadal pełnić swoją funkcję.
Poseł Szymański przypomina, że „w czasie kampanii na rzecz odwołania minister Elżbiety Radziszewskiej wielokrotnie stawiano zarzut, że prawo szkoły katolickiej do odmowy zatrudnienia osoby homoseksualnej stoi w sprzeczności z prawem Unii Europejskiej”.
„Wbrew tym obiegowym opiniom, dyrektywy Unii Europejskiej dostrzegają potrzebę specjalnych wyłączeń zasad niedyskryminacji wobec instytucji religijnych. Są one zapisane w kluczowej dyrektywie o niedyskryminacji w miejscu pracy. Są też zapisane w uzasadnieniach aktów prawnych, które Komisja Europejska wysyła do Parlamentu. Zadałem to pytanie, by uzyskać od Komisji oficjalną interpretację” – mówi Szymański.
W swojej inrepelacji europoseł przypomina dyrektywy Rady Unii Europejskiej z 27 listopada 2000 r. o ogólnych warunkach ramowych równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy, która mówi, że „niniejsza dyrektywa nie narusza więc prawa Kościołów i innych organizacji publicznych lub prywatnych, których etyka opiera się na religii lub przekonaniach, działających zgodnie z krajowymi przepisami konstytucyjnymi i ustawodawczymi, do wymagania od osób pracujących dla nich działania w dobrej wierze i lojalności wobec etyki organizacji”.
„W związku z tym powstaje pytanie, czy szkoła katolicka w Państwie Członkowskim UE odmawiając zatrudnienia osoby, która publicznie deklaruje swój homoseksualizm łamie prawo Unii Europejskiej w zakresie niedyskryminacji? W szczególności, czy taka odmowa jest naruszeniem zasad wyżej wymienionej dyrektywy Rady” – stawia zapytanie poseł Szymański.
Europoseł chce się też dowiedzieć, „na czym polega w świetle prawa UE prawo Kościoła, a także innych organizacji publicznych i prywatnych, których etyka opiera się na religii do «wymagania od osób pracujących dla nich działania w dobrej wierze i lojalności wobec etyki organizacji»?”
„Czy Komisja Europejska planuje zmiany w statusie prawnym Kościoła, a także innych organizacji publicznych i prywatnych, których etyka opiera się na religii w zakresie wyżej wymienionych rozwiązań prawnych dotyczących dyskryminacji ze względu na orientację seksualną?” – pyta Komisję Europejską poseł Szymański.
Interpelacja ma charakter priorytetowy, a Komisja Europejska ma trzy tygodnie na odpowiedź.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.