Szef policji ekwadorskiej generał Freddy Martinez podał się w piątek do dymisji po buncie policjantów, którzy przez 12 godzin uniemożliwiali prezydentowi państwa Rafaelowi Correi opuszczenie szpitala w Quito, gdzie szef państwa schronił się przed buntownikami.
Correa został zatrzymany przez policjantów, protestujących przeciwko pozbawieniu ich przywilejów. Ostatecznie został uwolniony w nocy z czwartku na piątek po interwencji wojska.
"Gdyby nie to, ta dzika horda, która chciała mnie zabić i pragnęła krwi, wtargnęłaby do szpitala po prezydenta i prawdopodobnie nie opowiadałbym tego teraz, gdyż byłbym już na innym świecie" - powiedział prezydent z pałacu prezydenckiego.
Correa schronił się w szpitalu, bo kiedy chciał przemówić do protestujących policjantów, rzucili w jego kierunku pojemnik z gazem łzawiącym i oblali go wodą z armatki wodnej. Według świadków, Correa był bliski uduszenia. W szpitalu udzielono mu pomocy, ale budynek został otoczony przez protestujących.
Czerwony Krzyż podał, że w ataku wojska na szpital zginęło dwóch policjantów, a w starciach w ciągu ostatniej doby 74 osoby odniosły obrażenia.
Źródła rządowe potwierdziły, że są "ofiary śmiertelne" operacji uwalniania Correi, ale nie określiły ich liczby. "Trwa identyfikacja ofiar śmiertelnych i rannych" - powiedział przedstawiciel resortu obrony.
"Generał Martinez podał się do dymisji" - powiedział rzecznik policji, zastrzegając sobie anonimowość. Martinez bez powodzenia próbował nakłonić policjantów, którzy oblegali także parlament i kilka komisariatów w kraju, do odstąpienia od protestu.
Podczas akcji uwalniania szefa państwa, która trwała 35 minut, żołnierze użyli broni automatycznej i granatów ogłuszających.
Wkrótce po jej zakończeniu Correa pojawił się na balkonie pałacu prezydenckiego i oświadczył zgromadzonym tłumom, że było to coś więcej niż zwykły protest policjantów. "Było tam wielu intruzów ubranych po cywilnemu i wiemy, skąd pochodzili" - powiedział.
Według Correi, z jego osaczeniem miał związek były prezydent Lucio Gutierrez. "To nie były zwykłe roszczenia płacowe, tylko wyraźny przypadek spisku" - oznajmił Correa na konferencji prasowej. Dodał, że kiedy tłumaczył policjantom, iż podniósł im pensje do "niespotykanego wcześniej" poziomu, usłyszał: "Nie, to zrobił Lucio (Gutierrez)". "Wiemy zatem, kto uczestniczył w tym spisku" - powiedział Correa. Gutierrez zaprzecza, by miał cokolwiek wspólnego z buntem policjantów.
Correa podziękował swym zwolennikom, którzy przyszli mu z pomocą "i byli gotowi umrzeć broniąc demokracji".
Protest policjantów spowodował chaos w całym Ekwadorze i zmusił władze do wprowadzenia stanu wyjątkowego.
Armia zadeklarowała lojalność wobec prezydenta, chociaż jej dowódca generał Ernesto Gonzales oświadczył, że nowe przepisy pozbawiające policjantów przywilejów powinny zostać "zrewidowane lub nie wejść w życie".
Zbuntowani policjanci protestowali przeciwko uchwalonemu w środę przez Zgromadzenie Narodowe przedłużeniu w policji stażu wymaganego do uzyskania awansu oraz zniesieniu niektórych nagród pieniężnych.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.