Unijna komisarz ds. równości Helena Dalli poinformowała, że odrzucono sześć wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu "Partnerstwo miast". W ich składanie, jak poinformowała komisarz zaangażowane były polskie władze lokalne, które przyjęły rezolucje dotyczące "stref wolnych od LGBTI" lub "praw rodzinnych".
"Państwa członkowskie i władze państwowe muszą szanować unijne wartości i prawa podstawowe. Dlatego sześć wniosków o partnerstwo miast, w których składanie były zaangażowane polskie władze, które przyjęły rezolucje dotyczące stref wolnych od LGBTI lub praw rodzinnych, zostało odrzuconych" - napisała na Twitterze komisarz.
Po raz pierwszy wysoki urzędnik UE mówi wprost, że „wartości rodzinne” są nieakceptowalne w Unii.
— Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) 28 lipca 2020
To rażące, motywowane politycznie nadużycie władzy.
Jeżeli informacja potwierdzi się, udzielimy wsparcia prawnego samorządom oraz zaapelujemy o wsparcie @MSZ_RP. https://t.co/LpXTqc0WPF
Do czasu nadania depeszy Komisja Europejska nie odpowiedziała na pytanie PAP, o jakie władze miast chodzi.
We wtorek KE przyjęła listę 127 projektów w ramach programu "Partnerstwo Miast", które łącznie otrzymały 2 mln 324 tys. 327 euro środków unijnych.
W ramach programu można było uzyskać dofinansowanie w wysokości do 25 tys. euro na projekty, które mobilizują obywateli na poziomie lokalnym do prowadzenia debat dotyczących konkretnych kwestii z europejskiej agendy politycznej. Program, jak informuje KE, promuje "uczestnictwo obywateli w procesie kształtowania polityki Unii" i rozwija "możliwości zaangażowania społecznego i wolontariatu na poziomie Unii".
W programie wnioskodawcami o środki i partnerami mogą być: miasta, władze miejskie, władze lokalne na innym szczeblu lub ich komitety do spraw partnerstwa bądź inne organizacje nienastawione na zysk reprezentujące samorządy terytorialne.
W projekcie muszą brać udział władze miejskie z co najmniej dwóch krajów, z których co najmniej jeden jest państwem członkowskim UE. Partnerstwo miast musi mieć miejsce w jednym z krajów, które uczestniczą w projekcie.
Wśród 127 projektów, wyłonionych w konkursie, środki otrzymały projekty, w które zaangażowały się polskie władze lokalne i organizacje: gmina Zator, gmina Dzierzkowice, miasto Opole, gmina Iwkowa, gmina Września, Sopot, gmina Niepołomice oraz Stowarzyszenie Wychowanków i Przyjaciół I LO im. Tadeusza Kościuszki w Kraśniku Górka.
Kolejni Komisarze 🇪🇺bezprawnie na podstawie #FakeNews ideologów LGBT uderzają w samorządy?
— Jerzy Kwaśniewski (@jerzKwasniewski) 29 lipca 2020
Jako przyczynę odmowy środków podają OFICJALNIE uchwały o „prawach rodzin”‼️
Wesprzyj🇵🇱 samorządy‼️
Wyraź poparcie dla praw rodziny
✍️ Podpisz petycję i daj RThttps://t.co/6CsGekN44T
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.