Miliony ludzi obejrzą konsekrację katedry Gaudiego

Prawie 7 tysięcy osób weźmie bezpośredni udział w konsekracji katedry Świętej Rodziny w Barcelonie, a 150 milionów na całym świecie będzie mogło obejrzeć uroczystości w telewizji. Słynną świątynię poświęci 7 listopada Benedykt XVI.

Wokół katedry zostanie ustawionych 40 tys. krzesełek, aby jak najwięcej osób mogło uczestniczyć w ceremonii konsekracji i we Mszy św. odprawionej z tej okazji. Będą oni mogli śledzić przebieg ceremonii na kilku dużych ekranach, które staną w różnych miejscach przed katedrą.

Wśród 1,1 tys. koncelebransów będzie wielu kardynałów, biskupów i opatów z całej Hiszpanii i z zagranicy. Natomiast wśród 6,9 tys. świeckich, którzy zostaną wpuszczeni do środka świątyni, znajdzie się 2,1 tys. wiernych z samej Barcelony, 180 z pozostałych archidiecezji i diecezji katalońskich.

Spodziewany jest również udział przedstawicieli władz państwowych, młodzieży, rodzin, robotników, którzy pracowali przy kończeniu katedry, a także chorych i przedstawicieli skupiających ich i opiekujących się nimi organizacji i stowarzyszeń, dziennikarzy i szeregu innych grup.

Arcybiskup Barcelony, kardynał Lluís Martínez Sistach poinformował, że po odmówieniu modlitwy "Anioł Pański" z fasady Narodzenia papież wróci do kościoła, aby odsłonić tablicę pamiątkową z nazwą świątyni ekspiacyjnej, jaką jest ta katedra.

Wydarzenia w stolicy Katalonii transmitować będzie na żywo miejscowa autonomiczna stacja publiczna Televisió de Catalunya, która przekaże też swój sygnał innym zainteresowanym telewizjom. Przebieg uroczystości będzie można też śledzić na bieżąco za pośrednictwem kilka różnych stron internetowych, w tym uruchomionej specjalnie z tej okazji przez archidiecezję barcelońską.

Zgodnie z ustalonym już planem, Benedykt XVI spotka się tam najpierw z rodziną królewską, po czym rozpoczną się obrzędy konsekracji świątyni, będącej już jedną z najsłynniejszych budowli sakralnych na świecie. Jej twórcą jest barceloński architekt Antoni Gaudí (1852-1926), który jednak nie zdążył ukończyć swego dzieła, od początku odznaczającego się niezwykłością pomysłów, kształtów i barw.

Poświęcenia katedry Benedykt XVI dokona w ramach swej dwudniowej podróży do Hiszpanii w dniach 6-7 listopada. Oprócz Barcelony papież odwiedzi również Santiago de Compostela, gdzie znajduje się główne miejsce kultu św. Jakuba Apostoła.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
31°C Środa
wieczór
27°C Czwartek
noc
22°C Czwartek
rano
30°C Czwartek
dzień
wiecej »