Reklama

Kultura jest posługiwaniem narodowi

Przedstawiciele środowisk twórczych i artystycznych przybyli w sobotę na Jasną Górę. Krajowy duszpasterz tych środowisk, ks. prałat Wiesław Niewęgłowski, wskazał w skierowanej do nich homilii, że "kultura jest posługiwaniem narodowi", a dzieła twórców powinny tworzyć w ludziach nadzieję i piękno.

Reklama

"Kultura jest ściśle związane ze słowem (). Słowo wpisane w religię i w człowieka podnosi człowieka, dźwiga go, pobudza jego wyobraźnię; ale słowo bywa takie, które niszczy, wdeptuje, deprawuje; które powoduje, że zamiast prowadzić, wpuszcza człowieka w różne tarapaty" - powiedział ks. Niewęgłowski.

Duszpasterz wskazał, że twórcy "powinni zastanowić się nad tym, jak promować, jak uczynić priorytet ze słowa, ponieważ słowo niesie całą rzeczywistość Boga i człowieka". Zauważył, że dziś często nie mówi się językiem, ale obrazem. Ks. Niewęgłowski podkreślił, że kultura jest ściśle związana z miłością i skierowana jest do człowieka - dzieła powstają dla jego dobra, umocnienia, zachwytu.

"Miłość musi przenikać wszystkich artystów. Bez miłości nie można tworzyć prawdziwie kultury. Wtedy kultura staje się toksyczna, przeciwko człowiekowi i go degeneruje. Widzimy z niepokojem, że te procesy z wolna znowu ogarniają nasz kraj. Przez lata kultura poddana była komunizmowi, teraz konsumizmowi" - powiedział ksiądz.

"Często podstawą tworzenia jest fakt, aby zaistnieć, zdobyć kasę, aby być kimś, kim się jest ważnym przez sezon albo jeden dzień. Patrzymy z niepokojem na tę degradację, patrzymy jak zmienia się język" - dodał.

Ks. Niewęgłowski przywołał wskazania Jana Pawła II, który - jak mówił - miał głęboką świadomość odpowiedzialności twórców za kulturę. 11 lat temu papież wystosował do twórców list, w którym dzielił się swoimi doświadczeniami jako artysta i wyrazał swoje oczekiwania wobec tego środowiska.

"Ojciec Święty miał świadomość wagi kultury; patrzył z niepokojem na to, że kultura, która powinna karmić wyobraźnię i ducha narodu, może być owocem zatrutym, który może - zamiast pomagać - przeszkadzać" - wskazał prałat.

Jak mówił, "razem z osłabieniem ducha w społeczeństwie osłabł duch wśród twórców. Widzimy, że część z nich obchodzi Kościół z daleka. Ci, którzy przychodzili i stawali przy ołtarzu, dzisiaj nieraz chcieliby wykreślić te epizody ze swego życia. Nie wstydźcie się tego, że służyliście Bogu; nie wstydźcie się tego, że służyliście Polsce" - apelował ksiądz.

28.Pielgrzymka Środowisk Twórczych zgromadziła na Jasnej Górze artystów i twórców kultury - przybyli m.in. aktorzy, plastycy, muzycy, poeci, pisarze i dziennikarze oraz duszpasterze. Reprezentowali duszpasterstwa środowisk twórczych z Bielska Białej, Bydgoszczy, Łodzi, Lublina, Krakowa, Poznania, Warszawy, Rzeszowa, Tarnowa i diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Duszpasterstwo Środowisk Twórczych założył w 1978 r. w Warszawie ks. prał. Wiesław Niewęgłowski. Potem ośrodki duszpasterskie powstawały w innych miastach - dziś wszystkie diecezje prowadzą duszpasterstwa dla twórców. Obejmują one aktorów, architektów, dziennikarzy, filmowców, historyków sztuki, literatów, muzyków, naukowców, plastyków, pracowników radia i telewizji, wydawców. Patronem twórców jest św. Albert Chmielowski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
4°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
1°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama